Mindhárom államilag támogatott nyugdíj megtakarítási forma után visszaigényelhető a személyi jövedelemadó 20 százaléka.
- Az önkéntes nyugdíjpénztár esetében ennek maximális összege 150 ezer forint (ide beleszámítanak az egészség- és az önsegélyező pénztári befizetések is);
- a nyugdíj előtakarékossági számlánál 100 ezer forint;
- a nyugdíjbiztosításnál 130 ezer forint;
- két megtakarítási forma kombinálása esetén pedig a 280 ezer forintos adójóváírás is elérhető bárki számára, aki rendelkezik privát nyugdíj előtakarékossággal.
Az adójóváírással azok is élhetnek, akik nem fizetnek szja-t, mert például KATA adónemet választó vállalkozók, ők a nyugdíjbiztosítással tudják igénybe venni a lehetőséget, ahol a biztosított és az szja-t fizető két külön személy is lehet.
Akik még idén elindítják nyugdíj-megtakarításukat vagy a meglévő előtakarékosságukat toldják meg a maximális adójóváíráshoz szükséges összeggel, azoknak jövőre a privát nyugdíjszámlájukon fog jóváíródni a visszaigényelt adójuk összege.
- Az önkéntes nyugdíjpénztárnál éves szinten 750 ezer forint;
- a nyugdíj előtakarékossági számlánál 500 ezer forint;
- a nyugdíjbiztosításnál 650 ezer forint szükséges ehhez.
A GRANTIS arról számolt be, hogy ügyfelei idén december 10-ig átlagosan 343 826 ezer forintot szántak éves szinten nyugdíj-megtakarításra, ami nagyjából 28 700 forint havi megtakarításnak felel meg. Az adójóváírások átlagos mértéke ez alapján közel 68 800 forint.
A cég szakértői arra figyelmeztetnek, hogy aki szeretne élni az adójóváírással, az még a következő két hétben, karácsony előtt tegye meg az ehhez szükséges lépéseket, az ügyintézésre pár nap átfutási időt rá kell számolni, például dokumentumok átnézése, szerződések és befizetések beérkezése.
A határidők minden pénzintézetnél mások, vannak olyan biztosítók és pénztárak, amelyek az év utolsó napjáig is fogadják a befizetéseket, míg mások korábbi határidőket jelölhetnek meg.