A Magyar Nemzeti Bank (MNB) július 1-jétől a magasabb jövedelemarányos eladósodottságot engedő jövedelmi küszöbérték, valamint kisösszegű hitelekre vonatkozó, az adósságfék szabályok alkalmazhatósága alóli kivételszabály küszöbérték megemeléséről döntött – közölte az MNB a holnapján.
A közlemény szerint az aktuális értékek alapján
az 500 ezer forint feletti nettó havi jövedelemmel rendelkező adósok esetén alkalmazható a magasabb, főszabály szerint 50 helyett 60 százalékos eladósodottságot engedő jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) limit.
A magasabb infláció és az emelkedő bérek miatt a havi nettó jövedelmi küszöbértéket július elsejétől 500 ezer forintról 600 ezer forintra emelik.
A jegybank közlése szerint a módosítás az adósok alacsony arányát érinti.
A jelenlegi szabályok szerint az adósságfék szabályoknak való megfelelést nem kötelező ellenőrizni kisösszegű hitelek esetében. Jelenleg ezt a kivételszabályt a hitelfelvevők első 300 ezer forint alatti hitelfelvételekor, valamint hitelkeret-emelések esetén háromévente egyszer 300 ezer forintos vagy a hitelkeretösszeg 20 százalékos emelése közül a kisebb értékig alkalmazhatják a bankok.
Mi is az az adósságfék?
Az adósságfék-szabályokkal a Magyar Nemzeti Bank a hitelfelvevők túlzott eladósodását szeretné megakadályozni.A jegybank 2015-ban vezette be az adósságfék szabályokat – hitelfedezeti mutatót (HFM) és jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót –, azzal a céllal, hogy csökkentse a nemteljesítési kockázatokat és a túlzott eladósodottság kialakulását.Egy túlvállalt törlesztési teher miatt csak idő kérdése lehet, hogy a hitelfelvevő adósságspirálba kerül, jöhetnek a hitelből fedezett mindennapok, hosszabb távon pedig törlesztési képtelenséghez vezethet.
Ennek egyenes következménye lehet a negatív adóslista, jelzáloghitelek esetén pedig akár az ingatlan elvesztése is.
A július elsejei módosítás révén a 2016-ban rögzített 300 ezer forint 450 ezer forintra emelését is szükségesnek ítélte meg az MNB a kivételszabály hatásosságának megőrzése érdekében.
A közlemény szerint az adósságfék szabályok módosítása biztosítja a hitelezési folyamatok fenntarthatóságát, miközben nem korlátozzák az egészséges hitelkihelyezést.
Nem csoda, hogy visszaesett a hitelek iránti kereslet
A hitelintézetek szűkebb köre tovább szigorított a lakossági- és a vállalati hitelfeltételeken tavaly az utolsó negyedévben, a tendencia pedig 2023 első felében is folytatódhat – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank a januári hitelezési felmérésre adott banki válaszok alapján. Bővebben >>>
Válságálló-e Magyarország?
Virág Barnabás ad választ a kérdésre, továbbá Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója is beszélget május 26-án a Müpában. Az MNB alelnöke és Budapesti Értéktőzsde vezetője a Napi.hu konferenciájának fő előadói.