A nyári munkát vállaló diákok közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak, így ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk, mint más munkavállalókra, kivéve ha diákszövetkezeken keresztül vállalnak munkát – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Kell az adóazonosító jel

munkavállaláshoz a diákoknak is adóazonosító jelre van szükségük, amelyet a 23T34-es nyomtatványon lehet igényelni. Ez legegyszerűbben a NAV online nyomtatványkitöltő alkalmazással (ONYA) tölthető ki és küldhető be elektronikusan.

Azt javasolják, hogy a munkaszerződés előtt érdemes ellenőrizni a leendő munkáltatót,

amely a NAV honlapján, az Adatbázisok rovatban tehető meg.

Többet kereshetnek a fiatalok nyári diákmunkával mint egy tanár a tanítással

Idén jobban fizet a diákmunka az egyik hazai munkaközvetítő cég szerint, amely bemutatja az eddig meghirdetett nyári munkák közül, mennyit kereshet óránként egy fiatal adott szakterületen. Bővebben>>>

Milyen kedvezményekkel számolhatnak a fiatalok?

A diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a 25 év alatti fiatalok szja-kedvezménye, vagyis havi 499 952 forintig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük az erre jogosultaknak. Ez az adóalapból levonható kedvezmény 2023-ban havonta maximum 74 993 forint adómegtakarítást jelent.

A kedvezmény érvényesítését a fiatalnak nem kell kérnie, azt a munkáltató, rendszeres bevételt juttató kifizető a jogosultsági hónapokban automatikusan figyelembe veszi,

kivéve, ha a fiatal nyilatkozatban kéri a kedvezmény részleges vagy teljes mellőzését.

A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2024. január 31-éig, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.

 

Jó pénzért hirdetik az állásokat a diákoknak, ezek a legjobban fizető területek

A cégek a szakmunka, az adminisztráció, asszisztensi és irodai területre keresnek leggyakrabban diákokat az idei év első öt hónapjának tapasztalatai alapján, a fiatalok átlagosan 1763 forintos bruttó órabért kaphatnak. Bővebben>>>

A munkaszerződéshez ragaszkodni kell

Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – alapbért, munkakört, munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó – munkaszerződéshez, mely 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes.

Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) esetében nem kötelező a szerződést írásba foglalni.

A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz.

A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben, vagy teljesítménybérben is, a diáknak azonban meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 232 000 forint.

A törvényi szabályozás szerint a diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben már a 15 éves nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát.

Jóval többet kereshet egy fiatal, mint amit a hirdetésben kínálnak

Az idei nyári szezonban becslések alapján országosan százezer diák vállalhat munkát számos területen a kereskedelemtől kezdve a vendéglátáson át az iparig és a mezőgazdaság területéig - tájékoztatta a Meló-Diák iskolaszövetkezet. Bővebben>>>