Miközben sokan látják elég borúsan a jövőt, a kihívásokkal teli gazdasági helyzet egyre inkább rávilágít arra, hogy mennyire fontos az anyagi tervezés, a megtakarítás és a hosszú távú öngondoskodás.
A válaszadók 60 százalékának romlott az életszínvonala az utóbbi félévben, minden negyedik ember érzi úgy, hogy változatlan körülmények között él, 15 százalék pedig úgy vélte; jobb anyagi helyzetben van, mint korábban – derül ki az Aegon, Magyarország vezető biztosítójának legújabb, reprezentatív kutatásából. A magyarok borúsan gondolkodnak a jövőt illetően: 56 százalék vélekedik úgy, hogy tovább romlik majd az életszínvonala, 26 százalék bízik a javulásban és közel minden negyedik szerint semmi sem változik majd.

A kutatás során arra is rákérdeztek, melyik gazdasági tényező okozza a legnagyobb életszínvonal romlást az emberek életében. A válaszadók döntő többsége, 65 százalék mondta azt, hogy az élelmiszer drágulásában látja a legnagyobb problémát. A növekvő energiaárakat kevesen nevezték meg (gáz: 6 százalék, villany: 4 százalék), mint az életszínvonaluk romlásának fő okozóját. Az üzemanyagárak drágulásában 9 százalék látja a kiváltó okot, a megtakarítások elinflálódásában ugyanennyien. A felmérésnek a pesszimista jövőkép mellett vannak pozitív üzenetei is.
A megtakarítások kapcsán kiderült, korábban minden második ember tudott félretenni, ma minden harmadik ember képes erre, a válaszadók kétharmada (66 százalék) pedig biztosan nem tud majd félretenni a közeli jövőben.