Az évente végzett amputációk számát tekintve Magyarország az európai lista élén áll. Terápia és odafigyelés nélkül a vénák állapota folyamatosan romlik, a betegség legsúlyosabb stádiumában nem gyógyuló fekélyek alakulnak ki elsősorban az alsó végtagon. Kezeletlen állapotban, a folyamat előrehaladtával a végtag amputálására lehet szükség.
Egy tizenkét országot vizsgáló nemzetközi tanulmány szerint Magyarországon a boka feletti amputációk lakosságarányos száma két-háromszorosa a nyugat-európai átlagnak.
Újabb drámai statisztika
Habár az aggasztó hazai statisztikák mögött a magyar érgyógyászati adatokat vizsgáló HUNVASCDATA kutatócsoportja szerint összetett demográfiai, epidemiológiai, gazdasági, illetve tágabb értelmű társadalmi okok tehetők felelőssé, az bizonyosan elmondható, hogy életmódbeli változtatásokkal csökkenthető az érbetegségek kockázata.
Kapcsolódó
Egészséges életmóddal, a rizikótényezők tudatos kerülésével és rendszeres szűréssel a betegség kialakulása elkerülhető, illetve korai szakaszban történő kimutatásával és megfelelő terápiával a végtagvesztés elkerülhető.
Hazánkban minden második ember szív- és érrendszeri betegségben hal meg, pedig megfelelő életmóddal, szűréssel, kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel jó eséllyel elkerülhető a baj.
Az artériákat, verőereket és visszereket, vénákat érintő megbetegedések előfordulása gyakori, a betegség egyik leglátványosabb tünete a visszér, hazánkban tízből négy ember küzd ezzel a betegséggel.
A visszér kezdetben csak esztétikai problémának tűnik, ugyanakkor súlyos szövődményekhez, sőt akár halálhoz is vezethet, ha nem kezelik megfelelően.
A verőereket érintő érelmeszedés a végtag vérellátását csökkenti, amely kezdetben nem jár feltétlenül látványos tünetekkel, de a szakorvosi vizsgálat során korán kimutatható.
A visszér a nők, az érelmeszesedés a férfiak betegsége
A visszér főleg a nőket érinti, kialakulásában számos rizikófaktor szerepet játszik, ezek közül kiemelendő az örökletes hajlam és a mozgásszegény életmód, a sok ülőmunka.
A nőknél a fokozottabb trombózishajlam a hormonális rendszer működésével függ össze. A női nemi hormonok egy része, valamint a hormonok arányának menopauzával, terhességgel összefüggő változása a vér összetételét olyan irányba változtatja meg, amely növeli a vérrög kialakulásának esélyét – mondta Tersztyánszky Rita, az Affidea Magyarország belgyógyász-angiológusa, járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója.
A verőérrendszert érintő érelmeszesedés pedig a férfiak körében gyakori, a kialakulás kockázatát a dohányzás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a kezeletlen magas vérnyomás, az elhízás, a testmozgás hiánya, a depresszió, az alvászavar és a túlzott alkoholfogyasztás fokozza leginkább.
A betegség lassan, sokszor észrevétlenül alakul ki. A tünetek kialakulása arra utalhat, hogy a folyamat már előrehaladott fázisban van. Az érelmeszesedés a végtagokon kívül más szervek károsítását is előidézheti, aminek következményeként szívinfarktus, stroke, illetve vesebetegség alakulhat ki.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Te tudod, hányféleképpen hasznosítható a rooibos? (x)

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Grönlandot elözönlik az amerikaiak, a tettrekészek Párizsban gyülekeztek

Hatalmas Trump-fordulatot remélnek a héten

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő
