Nem bizonyult jó megoldásnak a látogatóoffenzíva miatt május közepén felhúzott „szelfiellenes kerítés” Hallstattban – a nagy vendégforgalomból élő felső-ausztriai település nem túl turizmusbarát döntése hamar a nemzetközi médiaérdeklődés figyelmébe került.
A sajtó amiatt háborodott fel, mert a festői szépségű környék látványosságait, a tópart nagyobb részét a hallsatti önkormányzat egy olyan fából készült, kevésbé esztétikus szelfikerítés felhúzásával takarta el, amely a településre érkező turistáktól elvette a tájfényképek készítésének lehetőségét.
Mostanra győzött a közfelháborodás: a 730 lelket számláló település legszebb panorámapontján felállított, mesterséges szelfifalat elbontották, a helyiek viszont továbbra is aggódnak a tömegesen érkező turisták miatt.
Szeretik a vendégeket Ausztriában
Legalábbis erről szól a sógoroknál a közelmúltban közzétett, úgynevezett turisztikai elfogadottsági index. A reprezentatív felmérés szerint az osztrák lakosok körében átlagban magas a turizmus iránti szimpátia (több mint háromnegyedük gondolja úgy, hogy az ágazat a járvány utáni időkben a fenntarthatósági fordulat hajtóereje lett), bár egyes forgalmasabb településeken jelentős a helyiek ellenérzése az overtourism jelenségei iránt. Ausztriában ezért az iparág stratégiai dokumentumai szerint arra törekednek, hogy megfelelő szabályozókkal a látogatóforgalom a helyben élők életminőségének növelését szolgálja. Ezt a Turisztikai Mesterterv szerint már nem is turizmusnak, hanem látogatógazdaságnak hívják, amelynek lényegi kérdése, hogy az utazók segítségével miként lehet a helyi gazdaságot erősíteni úgy, hogy a pénzükért cserébe a vendégek is gazdagodjanak élményekben, de a turizmus minden érintettje jól járjon.Nem bírnak az ázsiai tömeggel
„A probléma ezzel nem oldódott meg, mert hatalmas kihívás a folyamatosan érkező látogatósereg” – idézi Alexander Scheutz, a település polgármesterének szavait a GD Consulting bécsi székhelyű turisztikai tanácsadó cég.
A helyhatósági vezető az osztrák Kurier-nak kifejtette, hogy csak a turistadömping terelésére az önkormányzat 12 embert foglalkoztat amellett, hogy már limiltálták a behajtásra jogosult járművek számát: a környéken egyszerre 54 busz és 450 autó parkolhat.
A helyi vezetés két tűz között van, mivel a lakosság a Gmunden kerületi Hallstattban közismerten nehezen viseli az óriási látogatóforgalmat, ezért próbálkoznak olyan kritikus megoldásokkal, mint a látványosságokat eltakaró, ám a településnek az eddiginél is nagyobb figyelmet teremtő szelfikerítés.
A lebontott „kordon” helyett az új elképzelések szerint egy tábla figyelmezteti majd az érkezőket a helyszínen, amelyre azt tervezik ráírni, hogy az ottaniak nyugodt körülmények között élnék az életüket, és szeretnének magukra maradni
A pandémia előtti időket idézi a szárnyaló turizmus
Újra húzóágazattá válik az ellenállóképességét már többféle krízishelyzetben bizonyító turizmus, amelynek nemzetközi forgalma idén már visszatérhet a pandémia előtti szintekre. Bővebben>>>„Kedves turista! Ne hangoskodj!”
A viharosan kudarcot vallott intézkedés miatt az egyik leginkább felháborodott küldőterület Ázsia volt, ahonnét a kínai, dél-koreai érkezők a település vendégforgalmának több mint harmadát adják.
Kína tour-operátoraival már felvették a kapcsolatot azzal a szándékkal, hogy időablakokat dolgozzanak ki a nagyobb csoportok ott tartózkodására – jelezte a polgármester. Emellett kezdeményezték az utazásszervezőknél azt is, hogy a jövőben a turistacsoportok vezetői fejhallgatós mikrofonokon keresztül tájékoztassák a vendégeiket arról, hogy a hangos kiabálás zavarja a környékbelieket.
(Szerző: Thurzó Katalin)
Válságálló-e Magyarország?
Virág Barnabás ad választ a kérdésre, továbbá Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója is beszélget május 26-án a Müpában. Az MNB alelnöke és Budapesti Értéktőzsde vezetője a Napi.hu konferenciájának fő előadói.