A NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők az MNB 7,7 százalékos decemberi, 4,2 százalékos jövő decemberi inflációs várakozásának múlt heti bejelentése ellenére is rendre 7,5, illetve 5,3 százalékot prognosztizálnak.
Míg tavaly júliusban a fogyasztói kosár negyedét kitevő élelmiszerárak 3,3 százalékkal nőttek, idén nem volt ehhez hasonló ársokk. A májusi sertéshúsár-emelkedés hatása már zömmel átment a feldolgozott termékeken, a burgonya és a tojás ára a szezonálisan megszokotthoz hasonlóan csökkent - ám a gyümölcsök magas ára miatt, ha mérsékelten is, de drágultak az élelmiszerek - véli Nyeste Orsolya, a Postabank elemzője. A többi elemző is legfeljebb enyhe emelkedéssel, ha nem csökkenéssel számol ebben a termékkategóriában.
A ruházati cikkeknél minden elemző jelentős olcsóbbodást vár, s egyetértés mutatkozik abban is, hogy a szolgáltatásoknál érezhetők lesznek a főszezonnal megugró üdülőszolgáltatások árai, de folytatódik a termékcsoport 12 havi indexének csökkenése.
Az inflációcsökkenés oka így a tavalyi sokk kifutása az indexből, a forint felértékelődése az elemzők szerint egyelőre leginkább az üzemanyagok árain keresztül hat, a tartós fogyasztási cikkeknél mérsékelt, a ruházati termékeknél pedig ennél is csekélyebb a hatása. A termelői árindexet jelentősen csökkentette ugyan a forint erősödése, de a fogyasztói árindexben ennél jóval gyengébb és lassabb hatással lehet csak számolni - véli Zsoldos István, a Concorde szakértője.
További részletek