A NAPI Gazdaság információi szerint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által javasolt kétmilliárd forint mikrohitel-támogatásból a kormány egyelőre egymilliárdot fogadott el. A minisztérium tájékoztatása szerint változtatni kívánnak többek között a mikrohitelprogram forgóeszköz célú finanszírozásán. A kormány a kis- és középvállalatok (kkv) fejlesztésében a hitelek mellett a kockázati tőkebefektetés jellegű tőkejuttatást is alkalmazni kívánja.
Lapunk információi szerint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) által javasolt kétmilliárd forint mikrohitel-támogatásból a kormány végül egymilliárd forint forráskiegészítést fogadott el. Azt azonban egyelőre még nem lehet tudni, milyen forrást vesznek igénybe erre a célra, illetve hogy mikor kapja meg a pénzt a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA). A minisztérium tájékoztatása szerint az biztos, hogy a támogatást csak a mikrohitel-konstrukciókban lehet igénybe venni. A GKM egyébként már korábban felkérte az ügyben érintett MVA-t, tájékoztassa arról, hogy pontosan milyen okok vezettek az új mikrohitel-folyósítási igények befogadásának leállítására, illetve az igények növekedésére. Amennyiben elkészül az MVA tájékoztatása – információink szerint ez heteken belül megtörténhet –, úgy a tárca megvizsgálhatja a mostani forráskiegészítés hasznosítását, valamint a folyósítási feltételeket is. A minisztérium szerint mindenképpen meg kell találni az egyensúlyt a meglévő források és a kihelyezések között, akár a folyósítási feltételek, akár a forrásoldal megváltoztatásával. Információink szerint egyébként a GKM mindenképpen szigorítani kíván a forgóeszköz célú finanszírozás feltételein.
Amennyiben a forrásoldal megváltoztatásáról döntenek, úgy beléphetnek társfinanszírozóként a bankok is a mikrohitelprogramba – közölték lapunkkal a tárcánál. A technológiai felzárkóztatási hitelprogram nagyobb összegű, hosszú lejáratú hitelekhez juttatná a vállalkozásokat. A hosszú futamidő miatt megnövekedett kockázatokat az állam megosztaná a bankokkal és a vállalkozói érdekképviseletekkel. A kkv-k finanszírozásba a GKM a fejlesztési és kockázati tőketársaságokat is bevonná. A szóba jöhető cégek közt említhető a 2,5 milliárd forint állami pénzt tartalmazó Beszállítói Befektető Rt. és az Észak-magyarországi Befektetési Rt., melyek eddig konkrét befektetést nem hajtottak végre. A most szerveződő, döntően állami pénzt tartalmazó, de kvázi kockázati tőkebefektetőként funkcionáló Kisvállalkozás-fejlesztési Pénzügyi Rt. – amelybe 3 milliárdot az állam, 400 milliót 7 bank és a Hitelgarancia Rt. invesztált – a következő hónapokban dolgozza ki kisvállalkozás-fejlesztési termékeit – mondta lapunknak Nagy Róza, a GKM kis-és középvállalkozás fejlesztési helyettes államtitkára.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.