A hitelminősítő pénteken vizsgálja a magyar államadós-osztályzatot.
Az elemző felidézte, a cég jelenleg a befektetésre nem ajánlott BB+ kategóriában tartja nyilván Magyarországot pozitív kilátás mellett.
A piac már az előző Fitch-döntésnél, tavaly novemberben sem tartotta kizártnak, hogy a Fitch szakértői megadják a jobb osztályzatot a magyar gazdaságnak. Akkor a hitelminősítő szakértői jelezték, nem tartják elégségesnek a magyar gazdaságpolitika eredményeit ahhoz, hogy Magyarországot a befektetésre ajánlott kategóriába sorolják - emlékeztetett az elemző.
A K&H szakértője szerint az elmúlt hónapokban látott folyamatok alapján inkább a tartás valószínű, azaz nem változik a besorolás, és a piac is inkább erre számít.
Németh Dávid szerint ha a Fitch valóban nem módosítja a besorolást, abban több tényező játszhat szerepet. Egyrészt a GDP csak 0,9 százalékkal nőtt az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest a nyers adat szerint, negyedéves összevetésben pedig a szezonálisan és naptárhatással tisztított adatok szerint 0,8 százalékkal csökkent a GDP.
A felminősítés esélyét csökkentheti az is, hogy az adóbevételek emelkedése, az állami kamatkiadások csökkenése mellett a költségvetés strukturális egyenlege nem javul. Az Európai Bizottság állásfoglalása szerint az idén GDP-arányosan 0,3, jövőre pedig 0,6 százalékos kiigazításra lenne szükség, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy az idei és a jövő évi költségvetésben a lazítás szerepet kap.
A szakértő szerint a Fitch a felminősítés elleni indokként akár felhozhatja a magyar jegybank alapítványokon keresztüli kiadásait is.
"Összességében az utóbbi hetek pénzpiaci árazásait nézve a befektetők valószínűbbnek tartják azt, hogy a Fitch nem változtat. Ez a döntés várhatóan nem okozna nagyobb turbulenciát a piacon. Inkább a felminősítés lenne meglepetés, amely jó eséllyel pozitív hullámokat gerjeszthet, például a forint erősödhetne, a kötvényhozamok lejjebb mehetnének" - fogalmazott Németh Dávid.