Az a probléma a fejlődő országokkal, hogy valahogy mindig az történik a nagy növekedési fázis végén, hogy egyszerre kell monetáris (kamatemelés) és fiskális (adóemelés) megszorítást alkalmazni, ami nagy megbicsaklást, rossz esetben súlyos recessziót is okozhat.
Magyarországon a monetáris szigorítás megkezdődött, és láthatóan nincs még vége. Ennek hatására a jegybank durván veszteségessé válik, az államadósság finanszírozási terhe nő, a kamatemelkedés lassítja a vállalati beruházásokat és a lakossági ingatlanpiacot. A kormányzat egyelőre költ, mintha muszáj lenne, de eléggé egyértelmű, hogy bárki is kerül ki a 2022-es választások győzteseként, annak az elmúlt két évben véghez vitt óriási költekezés, a kamatemelés okozta költségnövekedés és gazdasági lassulás (miatti bevételkiesés) okán érzékelhető megszorítást kell majd csinálnia - fogalmazott blogján a közgazdász.
Kapcsolódó
Ha a jelenlegi ellenzék nyer tavasszal, akkor ez valószínűleg adóemelés (szja és társasági adó) formájában – jó esetben a közszolgáltatások némi bővítése, helyreállítása mellett –, ha pedig a Fidesz, akkor valószínűbb, hogy a közszolgáltatások további elsilányítása, cégek különböző "egyszeri" megsarcolása, és mindenféle kiszámíthatatlan einstandolás (lásd benzinár-befagyasztás) formájában fog megnyilvánulni.
Zsiday érvelése szerint két ok miatt nem lesz ebből nagyobb gazdasági összeomlás:
- egyrészt a fejlett világ éppen fellendülő fázisban van (kivéve ha Kína "meghasal"),
- másrészt ismét várhatóan évekig érkezik csomó EU-s pénz, amely nagymértékben ellensúlyozza a fiskális és monetáris szigorítás hatásait.
Nincs új a nap alatt?
Zsiday már öt és fél éve írt egy egy fejlődő piaci öröknaptárról, melynek segítségével ezeknek az országoknak a sorsa elég jól megjósolható. Akkor Magyarországot a háromfelvonásos drámán belül a második fázis elejére tette, megjegyezve, hogy az jó esetben elég sokáig eltarthat. A jelek szerint az ország elért a második fázis végére, és kezdetét vette a harmadik.- fogalmazott Zsiday Viktor.
Az utóbbi éveket (a koronavírus-járvány okozta sokkot kivéve) magas növekedés, alacsony kamatok, gyengülő forint és száguldó ingatlanárak jellemezték Magyarországon, most szinte mindegyikben változás lehet: lassú növekedés, magas kamatok, stabil forint és oldalazó ingatlanárak várnak ránk - írta a közgazdász.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!