Alapjaiban változhat meg 2026 júniusától a munkaerőpiaci toborzás és a cégek bérezési kultúrája is. Érkezik az úgynevezett bértranszparencia, ami nem csupán trend, hanem a jövő munkakultúrájának alapköve lesz. A másfél év múlva életbe lépő szabályozás szerint az azonos vagy azonos értékű munkáért legfeljebb 5 százalékos bérkülönbséget adhatnak a cégek.
Az Európai Unió Gender Pay Gap néven ismert direktívája ezt az egyenlőtlen helyzetet kívánja felszámolni, ami alapjaiban fogja megváltoztatni a munkaerőpiacot – írja a hrportal.hu.
A vállalatoknak bértáblázatokat kell létrehozniuk, amelyek igazságos és transzparens bérezést biztosítanak minden alkalmazott számára. A szabályozás arra ösztönzi a cégeket, hogy bérezési politikájukat a nemek szempontjából semleges kritériumokra, például a termelékenységre, a tapasztalatra vagy a felelősségi körökre alapozzák.
Most még vonakodnak a cégek
A béradatok közzététele körüli vonakodásnak ma számos oka van. Egyes vállalatok az általános politikájukra hivatkoznak, amely alapvetően elzárkózik a fizetési információk átláthatóvá tételétől. Más cégek attól tartanak, hogy elveszítik a rugalmasságot a bértárgyalások során, ami szűkítené a mozgásterüket az új alkalmazottak bérezésének meghatározásában. A versenyhátrány is gyakran emlegetett kifogás, hiszen a nyilvánosságra hozott bérsávokat a versenytársak előnyükre fordíthatják. Egy másik jelentős félelem a bérfeszültségek kialakulása.
A bértranszparencia ugyanakkor számos pozitív hatással járhat, például az átláthatóság hozzájárul a bizalom építéséhez a munkavállalók körében, mivel világos és egyértelmű elveket sugall a bérezési gyakorlatok terén.
Ezen kívül hatékonyabbá teszi a toborzási folyamatokat, hiszen azok a jelentkezők, akik nem elégedettek az ajánlott fizetéssel, eleve nem pályáznak az adott állásra. Ez csökkenti ugyan a jelentkezők számát, de növeli a releváns jelöltek arányát, így a toborzók munkája is egyszerűbbé válik.
A transzparens fizetési adatok közzététele a vállalati kultúráról is sokat elárul. Egy nyílt és átlátható fizetési rendszer a tisztesség és az őszinteség értékeire épít, amely hosszú távon versenyelőnyt jelenthet a munkaerőpiacon.
A bértranszparencia emellett hatékony eszköz lehet a nemek közötti bérszakadék csökkentésére, hiszen ellehetetleníti a diszkriminatív bérezési gyakorlatokat.
Hatalmas a bérszakadék
A No Fluff Jobs legfrissebb, a Nők az informatikában 2024 címet viselő riportja alapján Magyarországon a felmérésben résztvevő női megkérdezettek 35 százaléka azt mondta, hogy kevesebbet keres, mint azonos pozícióban és beosztásban dolgozó férfi kollégái. Közel 40 százalék szerint hasonlóan keresnek, míg 5 százalék véleménye szerint több fizetést kap hasonló pozícióban, mint hasonló pozícióban dolgozó férfi kollégái.
Ehhez képest az Eurostat adatai alapján Európában a nők óránként átlagban 12,7 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. Magyarországon ennél is nagyobb, 17,3 százalékos a bérszakadék.