Vlagyimir Putyin orosz elnök még szeptemberben azt állította, hogy inkább Harrisszel szimpatizál, mert a mosolya alapján láthatólag semmi gondja nincs az életben.  Hogy trollkodás volt vagy sem, az azóta sem derült ki, de nem lenne túl meglepő, ha a Kreml a demokraták győzelmében reménykedett volna.

A moszkvai adminisztráció bennfentesei azt mondták a Meduzának, hogy

Putyin politikai csapata csalást kiáltó republikánusokról ábrándozott, na meg arról, hogy a tiltakozások végül zavargásokhoz vezetnek

– kényelmesen elterelve a figyelmet az ukrajnai háborúról.

Az informátorok szerint az orosz politikai vezetés arra számított, hogy válsághelyzetben az amerikai hatóságok inkább a belső problémákra koncentrálnak – és nem az Oroszországgal való konfrontációra. 

A lap forrásai szerint a Kreml sokáig Kamala Harris győzelmét tartotta a legvalószínűbb, „alap” forgatókönyvnek és csak néhány hete billent Trump javára a mérleg - ugyanis Moszkvában is feltűnt a demokrata jelölt sokszor magyarázatra szoruló kampánya.  

Ugyanakkor az informátorok hangsúlyozták, hogy általában véve az orosz elit egyfajta szimpátiát érez Trump iránt - a leendő elnököt hasonszőrűnek gondolják.

Trump egy kicsit a miénk is. Úgy értem, ugyanolyan, mint mi.

- jellemezték a helyzetet.

Ezzel szemben Kamala Harrist teljesen érthetetlennek tartották.

Egy megszólaltatott magas rangú regionális tisztviselő, aki névtelenül nyilatkozott a portálnak, azt mondta, hogy ő maga is szimpatizál Trumppal, mint szókimondó politikussal, aki megpróbálhatja megoldani a konfliktust Ukrajnával. 

Az orosz kormányhoz közel álló források azonban kételkednek abban, hogy Trump megválasztása érdemben megváltoztatná Oroszország és az Egyesült Államok viszonyát. Még úgy sem, hogy a republikánus jelölt lépten-nyomon hangoztatta, hogy 24 órán belül véget vet a háborúnak, ha megnyeri a választást.

- Trump impulzív ember, lépni fog a maga módján. Lehetséges, hogy ez valamilyen hatással lesz Ukrajnára, de a megállapodás engedményeket feltételez Oroszország részéről is. Ellenben nem igazán tűnik úgy, hogy Putyin kész bármi ilyesmire. 

Trump üzletember, akit a pragmatizmus vezérel. Ám a mi oldalunk nem üzletemberekből áll, ez a lényeg

 – jegyzi meg egy, az orosz kormányhoz közel álló forrás.

Egy Kremlhez közel álló informátor végül így összegzi a helyzetet:

„Az orosz elnök Nyugat-ellenes koalíciót épít, beleértve azokat is, akiket Trump ellenségnek tart, például Kínát. Ez nem az a Putyin, aki 2016-ban volt. Már nem gondolkozik engedményekben”.