A kardiovaszkuláris betegségek megelőzése és kezelése közös erőfeszítéseket igényel egész Európában. A napokban rendeztek a Novartis Magyarország szervezésében a Semmelweis Egyetemen egy ezzel kapcsolatos konferenciát.

Az Európai Unióban a szív- és érrendszert érintő betegségek a fő halálok  között szerepelnek. 2020-ban a keringési rendszer betegségei voltak felelősek 1,7 millió halálesetért, ami az EU-ban az összes haláleset 32,7 százalékát jelentette.

Az Európai Unió Statisztikai Hivatalának, az Eurostat adatai szerint a szívkoszorúér-betegségek okozta halálozási arány Litvániában a legmagasabb, Franciaországban a legalacsonyabb. Litvániában egymillió lakosra 5362 szívinfarktus okozta halált regisztráltak Magyarország a dobogó második helyén áll 3812 infarktussal, Szlovákia pedig a harmadik helyen egymillió lakosból 3753 halálesettel.

Az innovatív terápiák, a célzott figyelemfelkeltő kampányok és az EU-s irányelvekkel összehangolt szakpolitikák kombinációja szilárd keretet biztosíthat a szív- és érrendszeri egészségügyi válság hatékony kezeléséhez. Ez a határokon átívelő együtt gondolkodás teszi lehetővé számunkra, hogy egységes irányelveket dolgozzunk ki az elsődleges és másodlagos megelőzésre egyaránt, kihasználjuk a szakosodott ellátó központokat, és kezelni tudjuk az ellátás földrajzi egyenlőtlenségeit, mondta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora és a Magyar Kardiológusok Társaságának tiszteletbeli elnöke. 

A szív- és érrendszeri betegségek továbbra is az első számú halálok Európában, aminek megfelelő kezeléséhez dedikált uniós szív- és érrendszeri egészségügyi cselekvési tervre van szükség, tette hozzá Stefan Janssens. Kiemelten ajánlott foglalkozni máshol már hatásosnak bizonyult stratégiákkal, mint például a hatékonyabb figyelemfelkeltő kampányokkal, különösen az öröklődő szív- és érrendszeri betegségekkel. Fontos a szakorvosi ellátáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása országon belül és országok között; vagy a szakmai iránymutatások végrehajtását és betartását elősegítő betegségkezelési programok támogatása is.

A konferencia különös figyelmet fordított a magyar innovációkra is. Nagy Gergely György beszélt az úttörő telemedicinára épülő terápiamenedzsment projektről, amely lehetővé teszi olyan betegek ellátását is, akik messzebb laknak a  kardiovaszkularis centrumoktól, valamint Sayour Ali ismertette a Semmelweis innovatív lipidmenedzsment központját, amely a magyar lakosság koleszterinszintjének feltérképezését és csökkentését célozza.

A Novartis Magyarország kardiovaszkuláris területének vezetője, Maria Tilman elmondta: Magyarország vezető szerepet tölt be az egészségügyi innovációban, és közös erőfeszítésekkel jelentősen hozzájárulhatnak a kardiovaszkuláris betegségek elleni harchoz.