A Napi Gazdaság szerdai számának a cikke
Csütörtökön záráskor lépnek életbe a világ legismertebb indexcsaládjának, az MSCI indexek új súlyai. A változások rendszerint jelentős árelmozdulásokat okoznak, különösen az újonnan bevezetett vagy az index kosarából kikerülő papíroknál, illetve ha egy ország súlya jelentősebben változik a többi indextaghoz képest. A magyar piacot érintő ki-, illetve bevezetés az aktuális átsúlyozáskor nem lesz, továbbra is az OTP, a Mol, a Richter és a Magyar Telekom szerepel majd a mutatóban. Magyarország súlya kissé csökken a teljes fejlődő piaci MSCI EM indexen belül, az eddigi 0,29 százalékról 0,28 százalékra. A csehek 0,31 százalékos súlya nem változik, míg a lengyeleké is csökken, 1,33-ról 1,32 százalékra.
Az EMEA régió (fejlődő európai, közel-keleti és afrikai piacok) súlya a teljes fejlődő piaci szegmensen belül 9,42-ről 9,53 százalékra nő. A régió két nyertese az 1,37-ről 1,46 százalékra emelkedő Törökország és a 6,12-ről 6,16 százalékra növekvő Oroszország.
Mind a négy magyar blue chip súlya csökken júniustól az indexben, a leginkább azonban az OTP-é. A feltörekvő piaci etf-ekben lévő vagyon alapján 18,9 millió dollárnyi eladást generálhat az átsúlyozás, mivel a bankpapír súlya 0,11-ről 0,10 százalékra csökken a teljes MSCI EM indexben. Ez 1,2 millió részvénynek felel meg. Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint ehhez hozzá kell számolni a hagyományos befektetési alapoknál lévő részvényeket, amivel együtt mintegy 1,8 millióra tehető az eladásra kerülő részvények mennyisége. A másik három vezető papírunk aránya kisebb mértékben csökken, így a Mol esetében mintegy 45 ezer, a Magyar Telekomnál valamivel több mint 500 ezer, a Richter részvényeinél pedig 15 ezer darabos többletkínálat jelentkezhet.
A korábbi tapasztalatok szerint az alapkezelők egy része már előre felkészül a változásokra, vagyis fokozatosan válik meg a szükség szerinti mennyiségtől, míg mások a záró szakaszban hajtják végre az átsúlyozást, mivel így kapják a legpontosabb eredményt. Ez jelentős kilengéseket szokott okozni az érintett részvények árfolyamában. Az egyes papírokból − talán az OTP-t leszámítva − nem számítanak jelentős mennyiségnek a felsorolt értékek, azt a piac viszonylag könnyen felszívhatja.
Érdekesség, hogy az MSCI-átsúlyozás időpontja egybeesik azzal a dátummal, amikor a nyugdíjpénztári vagyonkezelőknek el kell számolniuk az állami rendszerbe átlépő pénztártagok részvényeivel. Piaci megfigyelők nem tartják valószínűnek, hogy a pénztárak bármit is mernének csinálni a nap mint nap induló eljárások árnyékában, ám számukra kedvező lehet, hogy az átsúlyozás miatt amúgy sem várhatóak túl magas árfolyamok a hó végi záráskor. Móró Tamás felhívta a figyelmet arra is, hogy az OTP részvényéről május 31-én kerül le az osztalékszelvény, vagyis a papír várhatóan csak emiatt 102 forintot esik majd a szerdai árhoz képest. A bankpapírnál így több hatás is lefelé mutat a csütörtöki kereskedési napra.