A parlament a jövő héten szavaz 2013-as költségvetési módosító javaslatok közül azokról, amelyekről még dönthet a ház. Az eredetei menetrend szerint szeptember 24-én már el is fogadhatják a 2013-as büdzsét. Rogán Antal korábban jelezte, hogy tekintettel az IMF-tárgyalásokra, elhalaszhatják a végszavazást. Mivel a büdzsében alsó hangon 400, más elemzői becslések szerint 600 milliárd forintos rés tátong, annak újratárgyalása mindenképp szükséges lenne, ám eddig hivatalosan nem kérte sem a kormány, sem a frakció a vita újbóli lezárását.

Sőt, a költségvetési bizottság csütörtöki ülésén beterjesztett költségvetési módosító javaslatok is arra utalnak, hogy minden megy a korábban eltervezett menetrend szerint. Mint ismert, az egész 2013-as költségvetés vitáját a kormány előrehozta, a nyár elején beterjesztette a javaslatot és három hét alatt végigzavarta a parlamenten, így a honatyák úgy mentek nyári szünetre, hogy a fő számokat elfogadták. Így az utolsó körben már csak olyan javaslatok kerülhetnek a ház elé, amely egy minisztériumon belül csoportosítják át a pénzeket - a hiányszámot nem növelve.

A költségvetési bizottság csütörtöki ülésén elfogadott javaslatok közül a legkomolyabb az a 8,4 milliárd forint, amit az Egészségbiztosítási Alapon a szakorvosi ellátásoktól vonnak el, hogy azt részint a fogászati, védőnői hálózatok finanszírozására különítsék el. További 4,5 milliárd forintos kiadáscsökkentést javasol a kormány a szakorvosi kasszában, hogy az így felszabaduló pénzt a gyógyszertárak szolgáltatási díjként megkapják. Ez a díj szolgál a kis patikák rejtett állami támogatására - természetesen a módosító javaslat szövegéből nem ez derül ki, hisz az úgy fogalmaz, hogy forrás fedezetéül szolgál többek között "gyógyszerbiztonsági validálást és gyógyszerészi gondozási tevékenységet jelentő dokumentált többletszolgáltatásokra". A két, összesen 12,9 milliárdos elvonás után a szakorvosi ellátásokra 656,2 milliárd forint jutna, amely még így is jelentős növekedés az idei 617,7 milliárdos kasszához képest.

Korábban a képviselők is több kapcsolódó módosító javaslatot nyújtottak be, amelyek sorsáról is jövő hétfőn döntenek: így arról a 25 milliárd forintos átcsoportosításról, amely látszólag növeli az önkormányzati támogatásokat. Ugyanakkor, mivel ezt a pénzt az önkormányzatok átszervezéséből vonja el a javaslat - így elfogadása esetén sem növeli az önkormányzatok forrásait.