Nagyon bízik benne a kormány, hogy megmenti 2025-ben a magyar vállalkozásokat, így részben a magyar gazdaságot. Az ősszel bejelentett 21 pontos gazdasági akcióterv egyik fő pilléreként az 1400 milliárdból megvalósuló Demján Sándor Program többek között arra hivatott, hogy segítségével a jövő évtől a magyar vállalkozások megduplázhassák a méretüket. Mindez pedig hozzájáruljon a 2025-re kormányzati célként kitűzött 3 százalékos gazdasági növekedéshez.
Idén hét (6+1) intézkedés vált ismertté a Demján Sándor Programból, ezek:
1. A Széchenyi Kártya Program beruházási hitel kamatainak 3,5 százalékra csökkentése;
2. A Nemzeti Tőkeholdinggal, továbbá a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen elindított 100 milliárdos tőkefinanszírozási keret;
3. A 48 milliárdos eszközbeszerzési („1+1”) vissza nem térítendő támogatás;
4. A 9 milliárdos „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja!” program;
5. Az EXIM Magyarország exportáló vállalkozásoknak és beszállítóiknak kínált hiteltermékei;
6. A Kifektetési Tőkeprogram és az ezt akár kiegészítő EXIM Kifektetési Hitel a külföldi üzleti lehetőségek (cégfelvásárlást, új piacra lépés) gyors kiaknázását teszi lehetővé.
+1. A mikrovállalkozások is az egyetemes energiaszolgáltatás részeivé váltak.
A felsoroltakon túl két Demján Sándor programpont maradt 2025-re, amelyek részleteit a jövő év elején fogják bejelenteni:
- az egyik a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére irányul;
- a másik pedig az uniós forrásokat fogja érinteni.
Tőkefinanszírozás: a türelmes forrás
A Demján Sándorról elnevezett 8+1 elemből álló vállalkozás-és bizniszélénkítési támogatási program egyes elemeit az év utolsó heteiben mutatta be a kormány, kezdve azzal, hogy nagyszabású tőkebefektetési lehetőséget kínálnak a magyar kis-és középvállalkozások (kkv-k) számára. A tőkeoldali finanszírozással itthon eddig csupán az induló startup cégek, valamint a közép- és nagyvállalatok éltek, ezt a lehetőséget szeretnék most kinyitni a kkv szektor felé.
Hogy kiknek lesz ez jó? Elsősorban a növekedni, bővülni, terjeszkedni vágyó kkv-knak, amelyek ráadásul ezt a bizonyos fejlődést gyorsan szeretnék elérni. Továbbá azoknak, akik ugródeszkát keresnek ahhoz, hogy új piacokat hódíthassanak meg. Amikor ötlet és ambíció van, csak épp a tőke hiányzik. A programnak nincs konkrét iparági fókusza, ugyanakkor előnyt élveznek az elbírálásnál a zöld gazdaság, a digitalizáció, a fenntartható ipar, valamint az egészségügy és az oktatás.
A Demján Sándor Tőkeprogramban a tőkeforrás 99 százalékát tulajdonosi kölcsön formájában biztosítják a cégeknek: ennek keretében 100–200 milliós tőkeinjekciót kaphatnak a magyar vállalkozások olyan üzleti tervvel alátámasztott beruházásokhoz, mint gépek és eszközök vásárlása; automatizációt segítő szoftverek beszerzése; ügyfélkapcsolat-kezelő szoftverek bevezetése,; korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása; és e-kereskedelmi platformok fejlesztése.
Az ígéretek szerint éves szinten mindössze öt százalék lesz a kamat a kiválasztottak számára, és közel 8-9 ezer vállalkozás lehet érintett a programban, amelynek előregisztrációs opciója már december 4-én reggel élesedett az MKIK honlapján. Arról, hogy a tőkebefektetéssel hogyan szerez a magyar vállalatokban tulajdonjogot az alapkezelő, illetve pontosan mely vállalkozások és milyen feltételekkel jelentkezhetnek a Demján Sándor Tőkeprogramba: minderről ITT írtunk bővebben.
Ingyen pénz hullik a magyar vállalkozásokra
Ezt követően kiderült: a programhoz köthetően az „1+1” nevű támogatás a sorban a következő elem, mikor az állam minden eszközberuházásra költött forint mellé egy forint támogatást ad a kkv-knak egy január 13-tól induló, 50 milliárd keretösszegű támogatási projektben. A vissza nem térítendő pályázattal várhatóan 400-500 vállalkozás eszközberuházásait tudják támogatni egyenként 5-200 millió forintos összeggel, saját kockázatvállalás mellett.
Februárban indult a 9 milliárdból megvalósuló „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja!” kezdeményezés, amely lényegében arról szól, hogy a magyar kkv-k törjenek ki a digitális vakságból. Bőven van mit behozni ezen a téren, ugyanis a kkv-államtitkárság összesítése alapján a tíz főnél több munkavállalót foglalkoztató vállalkozások 66 százalékának van honlapja, miközben ez az átlag az unió egészét nézve 78 százalék.
A közösségi média jelenlét még ennél is alacsonyabb: 43 százalékos a magyar részvétel az EU-s 56 százalékhoz képest. A honlapos, facebookos programban azok a vállalkozások vehetnek részt, akiknek nincs, vagy inaktív, felújításra szoruló weblapja van, és legalább egy főt foglalkoztatnak. A Nemzetgazdasági Minisztérium kkv államtitkársága szerint nagyságrendileg 10-13 ezer magyar cég élhet a lehetőséggel, amelyhez a szolgáltatókat január végéig választják ki egy tenderen.
A cégek számára az előregisztrációs időszak ugyanekkor kezdődik, amit február 3-án követ az aktív pályázási időszak. A holnapkészítést-karbantartást és közösségi média ráncfelvarrást 100 százalékban támogatja az állam: ehhez a vállalkozásoknak két éves szerződést kell kötniük a szolgáltatókkal. A jelentkezők vagy a honlapra, vagy a közösségi médiára fókuszáló egyenként 400 ezer forintos alapcsomagokból választhatnak, illetve kérhetnek bővített, kiegészítő szolgáltatásokat is.
Kedvezményes hitel és olcsóbb energia
November 1-jével a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteltermékeinek kamatai novembertől 3,5 százalékra csökkentek: ezzel kapcsolatban havi 50-70 új hiteligénylés érkezik a kkv államtitkárság közlése szerint. A kamatcsökkentés az akciótervhez tartozó Demján Sándor program része, valamint a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+, a Széchenyi Lízing MAX+, a Széchenyi Mikrohitel MAX+ és az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ termékeket érinti. A Széchenyi Kártya Program összességében évente több tízezer vállalkozásnak nyújt segítséget: 2023-ban több mint 46 ezer szerződés került megkötésre közel 1700 milliárd forint összegben, a program létrejötte óta pedig több mint 480 ezer ügyletet valósítottak meg 7800 milliárd forint összegben.+1. A mikrovállalkozások is az egyetemes energiaszolgáltatás részeivé váltak.
Befektetés – kifektetés, avagy előre a magyar exportért
A Nemzetgazdasági Minisztérium következő sajtótájékoztatóján az EXIM Bankkal és a Nemzeti Tőkeholdinggal közösen jelentette be: indulnak a magyar exportot közel 400 milliárdos csomagból segítő programok. A Demján Sándor Program exportpakkját a döntéshozók azzal indokolják, hogy ideje a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedését támogatni, miután (mindössze) 35 ezer magyarországi cég rendelkezik export árbevétellel, és ebből csak 15 ezer hazai tulajdonú.
Január 6-tól elérhető lesz a bankoknál és lízingcégeknél összesen 350 milliárd forint összegben az EXIM három új hitel-, illetve lízingterméke kifejezetten beruházási célokra.
Az öt exporttevékenységet ösztönző finanszírozási konstrukciót, amelyek révén január 6-tól összesen 350 milliárd forint érhető majd el a magyar vállalkozások számára:
- EXIM Jövő Exportőrei Beruházási Hitel: exportáló és nem exportáló vállalkozások is igénybe vehetik 6 milliárd forintos ügyletenkénti felső összeghatárral, fix kamatozású, akár tíz éves futamidővel, euró (3,75-5,75 százalék közti kamat) vagy forint (5,2-7,2 százalék közti kamat);
- EXIM Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel: saját erő biztosítása itt sem elvárt, energiahatékonysági, megújuló energiatermelő és egyéb zöld beruházásokat lehet ebből finanszírozni, szintén euró és forint alapon: forinthitelek esetében 2, euróhitelek esetében 1 százalékpont lesz a kedvezmény az előbbi kamatokhoz képest;
- Exportélénkítő Beruházási Hitel: az exportőröket és első körös beszállítókat célozza meg, szintén 6 milliárdos felső összeghatárral;
- Exportélénkítő Lízing: olyan eszközök beszerzését támogatja, mint műszaki és egyéb berendezések, gépek, haszongépjárművek, mezőgazdasági eszközök – gépjárműre ez nem vonatkozik.
- EXIM Kifektetési Hitel: ez a 350 milliárdos refinanszírozási kereten felüli konstrukció, és már a nemzetközi szinten is versenyképes, stabil hazai vállalatok külföldi befektetéseit támogatja, elősegítve a gazdaságpolitikai célkitűzések megvalósulását. Jellemző, hogy a minimum hitelösszeg itt már 2 milliárd forint, állami támogatást nem tartalmaz, piaci árazással vehető igénybe.
Mindezeken felül a külföldi akvizíciókhoz, felvásárlásokhoz, menedzsmentkiváltásokhoz és beruházásokhoz biztosítana önerőt a magyar bajnokok számára a 165 millió dolláros keretből (körülbelül 60 milliárd forintból) megvalósuló Kifektetési tőkeprogram. Itt egy-egy ügyletre 1-25 millió dollárt lehetne igényelni. A már bejegyzésre került tőkealapot a Nemzeti Tőkeholding (NTH) tulajdonában álló, vállalti tőkebefektetésekre specializálódott Focus Ventures Zrt. kezeli.
Ebben az esetben már elvárják a magyar cégektől a földrajzi fókuszt, a cél az lenne tehát, hogy a régiónkban, vagy kimondottan Közép-Ázsiában tervezzenek beruházásokat a magyar vállalkozások. A befektetésekhez, akvizíciókhoz szükséges finanszírozási mixhez külön leányvállalatot hoznak létre, és minimum 30 százalékos önerőt, tehát társbefektetői hozzájárulást kérnek az NTH részéről. A befektetésektől az NTH az iparági minimumot várja el a befektetésektől.
Fontos fejlesztéssel rukkoltak elő: Magyarország még nem látott ilyet
Hiánypótlónak számító újítással erősítik a vállalkozások közti kapcsolatépítést. Egyéni vállalkozók is csatlakozhatnak az oldalhoz.A részletekről ITT írtunk bővebben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!