Becsléseink szerint húszezernél is több olyan munkavállaló hiányzik a munkaerőpiacról, aki megfelelő digitális készségekkel rendelkezik – nyilatkozta a HR Portálnak Tajthy Krisztina, a Digitális Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) főtitkára.
„Nem csak programozókról van szó, hanem digitális projektekben jártas projektmenedzserekről, adatelemzőkről, mesterséges intelligencia szakértőkről, és még sorolhatnánk”
– tette hozzá a főtitkár.
A szaklap megjegyzi, hogy a szektor vezetői szerint az ország versenyképessége szempontjából kritikus, hogy a jelenleginél több jól képzett digitális szakember legyen elérhető a piacon.
Ezt szemlélteti a McKinsey egyik kutatása is, mely szerint, ha sikerülne a digitalizációban éllovas országokhoz felzárkózni, az 2030-ra 20,8 milliárd euró, jelen árfolyamon kb. 8000 milliárd forint GDP-többletet hozna Magyarországnak.
Megfelelő munkaerő hiányában számos hatékonyságnövelő projekt sem tud elindulni a vállalatoknál.
Hiába tudja például egy gyártó cég, hogy egyes munkafolyamatok automatizálásával mennyivel eredményesebben tudna működni, ha nem talál olyan szakembert, aki le tudja vezényelni ezt az átállást
– részletezte a szektor helyzetét a főtitkár.
A portál idézi a a Manpower Magyarország munkaerő-piaci előrejelzését.
- A legnagyobb felfutást az IT, illetve a pénzügyi és az ingatlan ágazatokban várják.
- Átlag felett bővíthetnek létszámot a kommunikációs szolgáltatások, a logisztika és az autóipar, valamint az alapanyag- és feldolgozóipar területén is.
- A legkisebb mértékű bővülésben az egészségügy és az élettudományok, a fogyasztói javak és szolgáltatások, illetve az energia és a közmű területén működő vállalatok, szervezetek bíznak.
- Cégméret alapján csoportosítva az állapítható meg, hogy a kis- és közepes méretű vállalatok kimutathatóan optimistább kilátásokkal rendelkeztek, mint az ezer főnél nagyobb létszámú cégek.
- A legnagyobb mértékben a Dél-Alföldön és az Észak Alföldön várnak létszámbővülést.
- Közép-Magyarországon, Budapesten és Észak-Magyarországon is az országos átlag felettiek a munkáltatók várakozásai.
- Ugyanakkor a Dunántúl régióiban borúsabbak a kilátások: a Dél-Dunántúlon többen számítanak elbocsátásra, mint munkaerő-felvételre, a nyugati országrész többi területén pedig sem számottevő növekedés, sem csökkenés nem várható.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!