Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumának elnöke azzal nyitotta meg az alapítvány Digitális Magyarország című konferenciáját, hogy az idei év szava a versenyképesség lesz, amely a magyar uniós elnökségnek is egy kiemelt témája. Európa a globális piaci versenyben egyre inkább lemaradóban van az Egyesült Államokkal és az ázsiai csendes-óceáni térséggel szemben.

A lemaradásnak alapvetően két oka van: egyrészt nincsenek olyan erős európai vezetők, akik az egész kontinens számára elfogadható receptet kínálnak, másrészt pedig Európa elkényelmesedett, mindenre veszélyként tekintenek a kontinensen, jó példa erre a mesterséges intelligencia is.

Kép: Oeconomus

Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese az ipari forradalomhoz hasonlította a most zajló változásokat. Ebben a forradalomban pedig mérföldkövet jelent a Digitális Állampolgárság Program (DÁP), amelyet már több mint 176 ezren töltöttek le a mobiljukra. 

A kormányzat célja, hogy az év végéig elérjék a 400 ezres felhasználószámot. 

A miniszterhelyettes tájékoztatása szerint hamarosan újabb funkciókkal bővül majd a szolgáltatás:

  • időpontfoglalás a kormányablakokba,
  • e-posta,
  • e-aláírás,
  • közműszolgáltatások elektronikus számlái,
  • vagy a vásárolt termékek garanciajegyeinek tárolása.

A részletes menetrendről ezen az oldalon lehet tájékozódni.

Hidvéghi Balázs azt azonban leszögezte, hogy az alkalmazás használata teljesen önkéntes, továbbra is elérhető marad a számítógépes, illetve a személyes ügyintézés is.

Kép: Oeconomus

A rendszer a legszigorúbb biztonsági intézkedések mellett lett kifejlesztve, így elháríthatóak lesznek a kibertámadások. Az állampolgároktól nem kérnek új adatokat, csak egy helyre gyűjtik őket.

Ez lesz az Ügyfélkapu sorsa

Szabó Orsolya, az InvestCEE vezérigazgatója a politikai digitalizációról szóló panelbeszélgetésen elmondta, hogy több szempontot is figyelembe kell venni, hogy egy DÁP-hoz hasonló alkalmazás jól működjön: nagyon fontos a technológiai háttér, a megbízható, jó működés, emellett pedig az állampolgároknak készségszinten kell tudni használni ezeket az alkalmazásokat.

Lázár Viktor, az MCC Technológiai Jövők Műhelyének kutatási projektvezetője arról beszélt, hogy a digitalizáció terén van még tér a növekedésre, nagyon sok még a negatív hang a témával kapcsolatban.

Észtországban 2015-ben vezették be az online szavazást, amihez blokkláncot használnak, a választási bizottságnál kriptokulcsuk vannak, amit mindenkinek egyszerre kell megadnia. A lakosság is le tudja ellenőrizni, hogy csak egyszer szerepel a rendszerben, így alakulhat ki az állampolgári bizalom.

Kép: Economx

Szép Kristóf, az Idomsoft Zrt. szakértő-tanácsadója elmondta, hogy olyan komplex rendszerrel, mint ami a Digitális Állampolgárság Program jellemzően nem nagyon találkoztak máshol. A mobilon keresztül történő szavazás a folyamat vége felé van, a papíralapú, urnás szavazás biztosan megmarad hosszútávon is, maximum kombinált rendszer jöhet majd egyszer.

A szakértő tiszta vizet öntött a pohárba az elmúlt időszakban nagy médiavisszhangot kapott kérdés kapcsán is, miszerint mi lesz az Ügyfélkapu sorsa.

Eszerint az Ügyfélkapu valóban megszűnik januártól, a DÁP mellett az Ügyfélkapu+ marad meg a kétfaktoros hitelesítéssel.

A mobilalkalmazás szeptemberben indult el, jövőre a piaci ügyfelek előtt is megnyitják a tervek szerint. Hamarosan pedig a szelfis azonosítás is elérhetővé válik a regisztrálni vágyók számára.

Az egészségügyben is felgyorsult a digitalizáció

Dr. Kádár Magdolna, a Belügyminisztérium Egészségügyi Fejlesztéspolitikai és Ágazati Informatikai Főosztályának főosztályvezetője elmondta, hogy ma az anyakönyvezési folyamatok ugyanúgy működnek az egész országban, a kórházaknál azonban nem, ezért ezeket a folyamatokat egységesíteni kell. Az egészségügyi informatikai rendszerek felülvizsgálata már folyamatban is van.

Uniós irányelvek szerint 2030-ra minden állampolgárnak elektronikusan hozzá kell férnie az egészségügyi adataihoz, ezt a célt szeretné a minisztérium is elérni. 

Diagnosztikára használják most leginkább a mesterséges intelligenciát az egészségügyben, jellemzően piaci szállítóktól vannak most a szoftverek, de vastagbélszűrésre már van egy állami pilot projekt, aminek az országos kiterjesztését szeretnék megvalósítani.

Kép: Economx

A strukturáltság irányába terveznek elmozdulni, jövő évtől a laboreredmények már így lehetnek elérhetőek az Egészségablak alkalmazásban.

Az Európai Unió 19 adatteret szeretne megvalósítani, közte az egészségügyit is, jövőre így már külföldön is azonnal látni fogják az egészségügyi adatainkat, ha ellátásra szorulunk.

Sokan bíznak az online gyógyulásban, az internet is beszállt az egészségbizniszbe

Személyes orvoshoz fordulás esetén is rengetegen kutatják az online elérhető egészségügyi információkat. Egy felmérés tanúsága szerint a megkérdezettek kétharmada az orvosi konzultáció előtt és után is keresi a tudnivalókat.