„Az elmúlt napok külpolitikai turbulenciája ellenére az árak eddig nem mutattak jelentős változásokat. Egy biztos: a hazai üzemanyagárak – ahogy az normális és várható is – követik azokat a tényezőket, amelyek az árképzést alapvetően meghatározzák, elsősorban a kőolaj világpiaci árát" – fogalmazott az Economxnak a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára, Grád Ottó.

Nyilván a kőolajárak mellett kiemelten fontos a forint árfolyama is, különösen a dollárral szemben, hiszen a kőolaj árát dollárban határozzák meg, viszont az európai piac miatt az euró-forint árfolyam is hatással lehet a hazai üzemanyagárakra.

Az árazásnál a legfontosabb maga az alapanyag, vagyis a kőolaj jegyzésárának változása: a piac az elmúlt időszakban pedig rendkívül érzékenyen reagált. 

A Trump-adminisztráció hatalomra lépésével és az elmúlt napok drasztikus szankciós, illetve védővámos bejelentéseivel a piacok jelentős ingadozást mutattak. Bár ezek a döntések megrázták a piacot, teljes összeomlás nem következett be


– hangsúlyozta Grád Ottó, hozzátéve, hogy inkább a gyors reakciók voltak megfigyelhetők – az árak rövid időn belül, akár napon belül is rendkívül volatilisek voltak.

A Kanadával és Mexikóval szemben bevezetett amerikai védővámok jelentős hatást gyakoroltak a kőolajpiacra. A főtitkár elmondta azt is, hogy Kanada ráadásul az egyik legnagyobb kőolajexportőr, és az Egyesült Államok közép-nyugati finomítói – amelyek az ország belső területeit látják el benzinnel és gázolajjal – szinte teljes mértékben a Kanadából csővezetéken érkező nehéz kőolaj feldolgozására vannak optimalizálva. Ezért számukra kritikus jelentőségű, hogy milyen változásokat hoznak ezek a védővámok. „Nem véletlen, hogy ezek bevezetését végül elhalasztották, és várhatóan az értéküket is felülvizsgálják majd. Egyértelmű, hogy ezek a lépések alapjaiban rengették meg az amerikai olajpiacot” – fogalmazott a MÁSZ főtitkára.

Mi volt a terv?

Grád Ottó szerint az lehetett Donald Trumpék célja, hogy a kanadai import csökkentésével piacot teremtsenek az amerikai kitermelésű kőolajnak – de ez nem ilyen egyszerű. Ugyanis az USA olajexportjának alapját az elmúlt években a palaolaj többlettermelése adta, amely azonban teljesen eltérő minőségű – szemben például a már említett kanadaival. A palaolaj ugyanis könnyű típusú nyersolaj, míg a kanadai import nehéz kőolaj, amelyhez az amerikai finomítók berendezései eddig igazodtak. A főtitkár szerint emiatt a hazai palaolaj sem feldolgozási, sem szállítási szempontból nem jelent reális alternatívát ezeknek a finomítóknak.

Az amerikai piacokon bekövetkezett változások a kőolajárakban is megjelentek. 

Ráadásul nem csak az Egyesült Államokból érkező hírek mozgatják a piacot: például az Irán elleni zéró tolerancia – amely az atomfegyverprogramjuk kapcsán merült fel – akár az iráni olajexport teljes ellehetetlenítésére is irányulhat. „Ez a piac számára sem kedvező fejlemény.”

75 dollár

Bár időről időre érkeznek piacbefolyásoló hírek, amelyek rövid távon – akár napon belül – komoly elmozdulást okozhatnak az árakban, mégis, az elmúlt egy-két hét tapasztalatai alapján a piac rendre visszarendeződik a 75 dolláros árszint környékére – hangsúlyozta Grád Ottó.

A Brent olajfajta árának alakulása az elmúlt 3 hónapban
A Brent olajfajta árának alakulása az elmúlt 3 hónapban
Kép: Economx / TradingView

Szerinte hosszabb távon is ez lehet az az árszint, amely a kitermelők és a fogyasztók számára egyaránt elfogadható a jelenlegi nemzetközi gazdasági feltételek mellett.

Mi várható a továbbiakban?

Az olajpiaci szakértő szerint annak ellenére, hogy Trump ténykedése – beleértve a védővámok bejelentését, valamint az arra adott kínai ellenlépéseket is – bizonytalanságot keltettek, 

a piac viszonylag stabilnak tűnik. 

(Kína ellenvédővámokkal válaszolt az amerikai bejelentésekre, valamint korlátozásokat vezetett be egyes amerikai termékekre, köztük az energiahordozókra, például a szénre, a földgázra és a nem palaolaj típusú kőolajra.)

Kép: MTI, Koszticsák Szilárd

Mindezek ellenére a piaci sokkhatások – amelyek a pénzpiacokon is érezhetők voltak – fokozatosan normalizálódnak Grád Ottó szerint. 

Mi látszik mindebből a magyarországi kutakon?

A MÁSZ főtitkára szerint ha megnézzük például a forint árfolyamát, az utóbbi napokban az tartósan a 400 forintos szint alá süllyedt a dollárral szemben, és az euróval szemben is kedvezőbb pozíciókat mutatott, mint mondjuk egy hónappal ezelőtt. „Ez mindenképpen optimizmusra ad okot” – tette hozzá.

Ha nem történik valamilyen rendkívüli, előre nem látható politikai esemény, akkor a jelenlegi kereslet-kínálati helyzetben a kőolajárak a 70 dollár körüli szinten stabilizálódhatnak. Amennyiben a forint is tartósan megmarad ezen az árszinten, akkor a hazai töltőállomásokon legfeljebb néhány forintos árváltozásra lehet számítani, de jelentősebb drágulásra nem


– összegzett Grád Ottó, aki szerint ez már csak azért is kedvező hír, mert lassan vége a téli szezonnak, ami szintén pozitívan hathat az árakra. „Mind a földgáz-, mind az egyéb fűtési célú energiahordozók európai készletei megfelelőek. Ennek köszönhető, hogy az európai termékjegyzési árakban – bár némi ingadozás tapasztalható – összességében az a tendencia, hogy a gázolaj jegyzésára egyre inkább közelít a benzinéhez” – tette hozzá. 

Az üzemanyagárak alakulása Magyarországon az elmúlt évben
Az üzemanyagárak alakulása Magyarországon az elmúlt évben
Kép: Economx / Holtankoljak.hu

Szerinte ez a tendencia a hazai üzemanyagárakban is megfigyelhető: míg az elmúlt év végén még 15-20, akár 25 forintos különbség is volt a két termékcsoport között, a legutóbbi árváltozások hatására ez az eltérés már mindössze 8-9 forint körül alakul az átlagárakat tekintve. Vagyis a benzin és a gázolaj közötti árkülönbség folyamatosan csökken. Csütörtökön egyébként a Holtankoljak.hu adatai szerint a benzin literenkénti átlagára 631 forint, míg a gázolajé 639 forint volt.