A mesterséges intelligencia (MI) az egészségügy teljes rendszerét átalakíthatja. Magyarországon állami és magán egészségügyi intézmények bevonásával több nagyszabású, MI alapú fejlesztési projekt is elkezdődött az elmúlt időszakban, közölte a Hiflylabs.
Konkrét hazai példák kapcsán Hujter Mónika, a legnagyobb magyar tulajdonú adatelemző, üzleti tanácsadó cég, a Hiflylabs adattudósa, adatelemzője elmondta: a diagnosztikai képek feldolgozása, a betegségek előrejelzése, a távkonzultáció, és az adminisztráció terén is a mesterséges intelligencia rengeteg terhet levesz az orvosok válláról.
Sok problémával küzd az egészségügy
Magyarország esetében elmondható, hogy a születéskor egészségesen várható élettartam jóval az aktuális nyugdíjkorhatár alatt van a Központi Statisztikai Hivatal adata szerint. A születéskor egészségesen várható élettartam a nők esetében 64,7 év, a férfiaknál 62,6 év. Az egészségügyi összkiadások ennek megfelelően meredeken emelkednek, 2023-ban globálisan átlagosan közel 10 százalékkal.
Kapcsolódó
A magyar háztartások egy főre eső összkiadásainak egészségügyre vonatkozó százalékos aránya 5,1 százalékról, 5,4 százalékra nőtt 2019 és 2022 között.
A magyar háztartások 2022-ben összesen 229 ezer forintot költöttek gyógyszerekre és egészségügyi szolgáltatásokra, ugyanez az összeg 2023-ban már 385 ezer forint volt.
Az egészségügyi ellátórendszerek világszerte túlterheltek és humánerőforrás hiánytól szenvednek.
Idősödnek a társadalmak, egyre több a krónikus betegséggel küzdő ember és nő a nyugdíjkorhatár is.
Itt ülünk egy adathalmaz tetején
Az alulfinanszírozott magyar egészségügy problémáinak megoldása, a rendszer reformja nem csak anyagi alapon képzelhető el. A szolgáltatási színvonal növelése, a problémák egy részének megszüntetése a modern technológiák alkalmazásával is megoldható, véli a szakember.
A természetes nyelvfeldolgozás ötvözve a digitális képfeldolgozással és a már évtizedek óta használt fejlett analitikai megoldásokkal itthon is forradalmi előrelépést hozhat a diagnosztika, a terápia vagy a prevenció területén – mondta Hujter Mónika, aki a Hiflylabs adatszakértőjeként aktív résztvevője az MI alapú IT-fejlesztési projekteknek.
Olyan megoldásokon dolgoznak együtt magyar egészségügyi és informatikai szakemberek, amelyeknek van piaci relevanciája, vagyis ellátási és páciens oldalról is komoly igény mutatkozik rájuk. Van, ahol már konkrét eredményekről lehet beszámolni.
Jó alapot biztosít ehhez az a hatalmas magyar egészségügyi adatvagyon, amely különböző forrásokból érhető el.
A folyamat sikerének kulcsa, hogy a mesterséges intelligencia segítségével mennyire sikerül kiaknázni ezt az adatvagyont. Itt nem csupán adatbázisokra kell gondolni, hanem olyan strukturálatlan adathalmazokra is, mint amilyenek például a háziorvosok, a klinikusok és a szakellátók szabadszöveges feljegyzései, jegyzetei. Az MI segítségével mára ezek gyors és pontos feldolgozása is lehetővé vált – fogalmaz a szakértő.
A mesterséges intelligencia által támogatott, digitalizált és adatvezérelt egészségügy többek között rövidebb várólistákat, pontosabb diagnózist, színvonalasabb járó- és fekvőbeteg ellátást, valamint fejlett telemedicina és távkonzultációs szolgáltatásokat ígér.
Emellett lehetővé teszi az orvosokat terhelő adminisztráció jelentős csökkentését, orvosi döntéstámogató rendszerek bevezetését, az egyéni betegutak elemzését és társadalmi szintű előrejelző modellek elkészítését is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!