A régiós statisztikák azt mutatják, hogy 2021 végére 1300 forint alatti átlagos fizikai órabér már az ország egyetlen pontjára sem jellemző. Az egyes országrészek közötti különbségek valamelyest csökkentek tavaly: a régiók többségében 1300 és 1450 forint között alakul az átlagos órabérszint, a Közép-dunántúli régióban 1500 forint körül alakult ez a mutató – derül ki aTrenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből.
Budapest és Közép-Magyarország továbbra is kiemelkedik az országos átlagból 1900 forint körüli értékével.
Kapcsolódó
„A harmadik negyedévben tapasztalt 1429 forintos országos átlagórabérhez képest az év utolsó három hónapjában kevesebb, mint egy százalékkal nőtt a fizikai bérek szintje” – mutat rá Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója.
Már most látható azonban, hogy az idei év elején újabb lendületet vesz az órabérek emelkedése.
A minimálbér közel 20 százalékos emelkedése a magasabb bérszintet kínáló vállalatok számára is emelési kényszert jelent a versenyképes bérajánlatok fenntartása érdekében. Emellett az infláció jelenlegi, 7 százalékot meghaladó mértéke is komoly bérfelhajtó tényező a szakember szerint.
A versenytársak javadalmazási stratégiáját figyelve a cégektől év közben további emelésekre is lehet számítani, emiatt
2022 egészében kétszámjegyű bérnövekedés prognosztizálható a fizikai munkát végzők körében.
A Moore Hungary több mint 60 nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó közel 500 középvezető béradatait vizsgálva arra jutott, hogy a 700 ezer és 1 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak bérei egy év alatt 2,9 százalékosról tavaly 4,2 százalékos növekedésre váltottak.
„A középvezetők körében mért átlagbér-növekedés tavaly nem érte el az infláció mértékét sem – mutat rá Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere. Bár a fluktuáció mértéke ennek ellenére is igen alacsony maradt ebben a szegmensben az elmúlt év folyamán, a cégek 2022-ben jó eséllyel itt is nagyobb, legalább 6-8 százalékos mértékben lesznek kénytelenek emelni, ha vezető munkavállalóikat hosszabb távon is meg szeretnék tartani.”
Akik nyertek a járványon
Az országos szinten már több mint 60 ezer főt foglalkoztató szolgáltatóközpontok (SSC) esetében már most is látszik a növekvő bérverseny hatása: e cégek körében a középvezetői bérsávban az átlagot jóval meghaladó, 8,1 százalékos béremelést hajtottak végre az elmúlt év során. A pandémia erre a szektorra a tapasztalatok szerint pozitív hatást gyakorolt, mivel a feladatok korábbinál szélesebb körű kiszervezésére mind a költségek csökkentésének igénye, mind a távmunka területén szerzett pozitív tapasztalatok ösztönzően hatottak.Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Rossz hír érkezett: alapjaitól kell újjáépíteni az M1-M0 csomópontot

Nem ezt várták: csökkent az árrésstop ereje, de a június odavághat

Repülőgépeket kérhettek a tárgyalásokon az oroszok, ebből vásárolnának be

Erről most nem lehet Budapestre jutni: áll az autópálya

Potom fejpénzért nyújtja brutális szolgáltatását Trump kedvenc börtönőre

Szijjártó Péter bejelentést tett: fontos beruházást hoz Magyarországra a svéd vállalatcsoport

Fegyvertelenül vezérelné katonáit Ukrajnába a dán hadsereg feje, az oroszok „életveszélyt” kiáltanak
Rádióhullámos csodafegyvert vetettek be a britek, fillérekből működik

3 millió forint értékű hangyát csempésztek a fiatalok, nem teszik zsebre, ami rájuk vár
