Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára összegezte a 2023-as tavaszi szezonális élelmiszerlánc-razzia eredményeit.
Csaknem egy hónap alatt 2610 ellenőrzésre került sor, amely 29 esetben figyelmeztetéssel és 208 esetben bírsággal zárult.
Újabb részletek derültek ki a kötelező akciókról, hetente változik az áru
A kormány kötelező akciózás bevezetéséről intézkedik, amelyről újabb részleteket osztott meg a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az Agrárminisztérium, melyek a részletszabályok kidolgozásáért felelnek. Bővebben>>>Megvizsgálták az élelmiszereket, találtak kivetnivalót
- A hatóság nagyságrendileg 16,4 millió forint bírságot szabott ki.
- A több mint 12 ezer megvizsgált élelmiszerből 579 tételt, összesen 11,6 tonna mennyiségben kellett kivonni a forgalomból.
A 2023. március 14-től április 10-ig tartó tavaszi ellenőrzés-sorozatot az élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár rendelte el.
Az akció a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) irányításával zajlott, az ellenőrzéseket a Nébih és a járási hivatalok szakemberei végezték.
Ezek a típusú élelmiszerek voltak terítéken
A vizsgálatok fókuszában a húsvéti étkezési hagyományokat is figyelembe véve
- a füstölt húskészítmények,
- a tojások,
- a hidegkonyhai készítmények,
- az édesipari termékek,
- a zöldségek és gyümölcsök,
- valamint az alkoholos italok álltak.
Az ellenőrzések az előállítás, a forgalmazás és a vendéglátás területeire egyaránt kiterjedtek.
150 ezer tonna élelmiszert dobunk ki a hazai vendéglátásban
Magyországon 1,8 millió tonna ételt dobunk ki évente, ez a mennyiség kamionra pakolva azt jelentené, hogy Budapesttől Párizsig érne a sor. Az emberiség környezetterhelésének fele az élelmiszerhez kötődik, ezért különösen fontos, hogyan állítjuk elő, és mit kezdünk a felesleggel. Bővebben>>>Szabálytalan működés miatt léptek közbe
Nobilis Márton kiemelte, a szakemberek az élelmiszer-előállító és forgalmazó létesítményekben feltárt hiányosságok és szabálytalanságok miatt 19 alkalommal döntöttek a tevékenység korlátozása mellett.
A különböző létesítmények ellenőrzésekor az ellenőrök leginkább higiéniai hiányosságokat tártak fel.
Nem fogyasztható termékeket vontak ki a forgalomból
A 12 474 hazai és külföldi élelmiszer tételes ellenőrzésekor a fogyaszthatósági és minőségmegőrzési idő lejárta, valamint a nyomon követés és a jelölés kapcsán merültek fel problémák.
Az szakemberek 2022-höz képest dupla annyi, összesen 11,6 tonna, több mint 7 millió forint értékű termék forgalomból történő kivonásáról rendelkeztek annak érdekében, hogy a magyar fogyasztók kizárólag biztonságos élelmiszerekkel találkozhassanak a kereskedelemben.
Az ellenőrzés-sorozat laboratóriumi vizsgálatainak eredményei kapcsán az államtitkár kiemelte, hogy 97 élelmiszerminta (48 pácolt, füstölt, nyers sonka és 49 hidegkonyhai készítmény), valamint 61 tojásfesték ellenőrzésére került sor a Nébih laborokban.
Valamennyi kifogásolt termék esetében hatósági eljárásra kerül sor, melyeket az alábbi okokból emeltek ki:
- A sonkákkal szemben 14 esetben merült fel kifogás a sótartalom miatt,
- míg a hidegkonyhai készítmények mikrobiológiai vizsgálata során 3 termék volt kifogásolt.
- A tojásfestékek vizsgálata 2 terméknél tapasztalt jelölési problémával zárult.