A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Nem is gondolhattak a hazai építőipar szereplői arra, hogy hasznot húzzanak az eddig kedvező, enyhe téli időjárásból. A lakásépítések gyakorlatilag leálltak, újabb nagy kereskedelmi létesítményeket nem lehet építeni, egyre kevesebb az ipari beruházás, nincs pénz településrehabilitációra és az uniós források is mind bizonytalanabbak − hangoztatják az ágazat szereplői.

Mindeközben a költségeik egyre emelkednek, köztük az építőanyagok ára is. Bár nagy, korábban tőkeerős cégek bedőlésére is bőven van példa, a még talpon lévő kis- és középvállalkozások százai − legyenek azok kivitelezők vagy építőanyag-forgalmazók − végképp kritikus helyzetben vannak, rendelésállományuk nemritkán 40-50 százalékkal kisebb még a tavalyinál is. Hosszabb távon is növelheti az ágazat gondjait, hogy a csődbe menő vállalkozásoktól távozó jó építőipari szakemberek tucatszám mennek külföldre. Már most látszik, hogy az áfaemelés és a bérköltségek növekedése újabb lendületet ad a szürke és a feketegazdaságnak − értenek egyet a lapunk által megkérdezett ágazati szereplők.

A jó időt ki lehetne használni, ám ehhez munka is kellene − fogalmazott Peresztegi Imre, a zalaegerszegi székhelyű ZÁÉV Építőipari Zrt. vezérigazgatója. A lakásépítések − fizetőképes kereslet híján − teljesen megszűntek; a ZÁÉV-nek vannak korábban megvásárolt saját területei, ám a mai helyzetben ilyen programokat nem mernek elindítani. Megszenvedik azt is, hogy egyre bizonytalanabbak a különböző önkormányzati fejlesztések. Ilyen körülmények között mind nagyobb gond a költségek növekedése: tavaly már végrehajtottak egy racionalizálási programot, de ez csak a nyugdíjas munkavállalókat érintette. A ZÁÉV-nél egyelőre abban bíznak, hogy néhány uniós támogatással megvalósuló programot, például egészségügyi fejlesztést sikerül majd megvalósítani vagy legalább elindítani.