A bankok elszámoltatása után is nagyobb lehet a tartozás mértéke, mint amekkora hitelt felvett egy devizahiteles 5-10 évvel ezelőtt - mondta az InfoRádiónak a Portfolio elemzője. Palkó István szerint az adósok akkor szembesülhetnek ezzel a problémával, amikor ezt a nagyobb tartozást fogják forintosítani.

Jelenleg a lakáshitelesek, akik devizában adósodtak el, több mint 8 millió forinttal tartoznak átlagosan. Akik szabad-felhasználású jelzálog-hitelt vettek fel, azok pedig több mint 6 millió forinttal. Ez a két érték az elszámolások révén 6, illetve 5 millió forint érték alá kerülhet. Ez azonban még mindig magasabb, mint amekkora összeget átlagosan felvettek a válság előtt az ügyfelek - ismertette Palkó István.

"Ebből kifolyólag sajnos azt lehet mondani, hogy bár nagy könnyítést jelent a hiteleseknek az elszámolás, még mindig magasabb lesz a tartozása a devizahitelesek nagy részének, mint amekkora hitelt eredetileg felvett" - mutatott rá a portfolio elemzője.

Palkó István meglátása szerint az adósok elsősorban nem a tartozás nagyságát nézik, hanem a törlesztőrészletek alakulását, ugyanakkor a forintosítás ráirányíthatja a figyelmet a tartozás nagyságára is, hiszen ott majd nagy valószínűséggel egy új hitelt kell felvenni.

"Tehát amikor jövőre valamikor hitelkiváltási verseny indul az ügyfelekért, akkor sokan azzal szembesülhetnek, hogy nagyobb összegű forinthitelt kell felvenniük, mint amennyi devizát eredetileg felvettek. Ez sokakban olyan érzést okozhat, hogy az elmúlt 6-7-8-9-10 évben hiába törlesztettek. Ennek az az oka, hogy eddig jórészt inkább kamattörlesztés történt, másrészt a tőketartozás jelentősen emelkedett a frankárfolyam növekedése miatt" - magyarázta a szakértő.

Enyhíteni szerinte ezt azzal lehetne, ha alacsonyabb árfolyamon forintosítanák a devizahiteleket, mint az aktuális piaci árfolyam, ugyanakkor ennek rendkívül negatív hatásai is lehetnek a hitelpiacra, a bankrendszerre és Magyarország befektetői megítélésére.

Utalt arra, hogy vannak olyan elemzői várakozások, miszerint piaci árfolyam alatt történhet a forintosítás, ugyanakkor a politikusi nyilatkozatokban mostanában nem hangzott el, hogy eltérnének a piaci árfolyamtól.

"Véleményem szerint a többség arra számít, hogy piaci árfolyam környékén fog majd történni a forintosítás" - mondta el a portfolio elemzője.