„Egyes napokon fekete lyukként szippantjuk be a környező országokból az elérhető energiát” – fogalmazott az Economxnak Holoda Attila energetikai szakértő, akivel az Orbán Viktor évértékelőjén a miniszterelnök energiafüggetlenségről tett állításait vettük górcső alá. A kormányfő szerint ugyanis
- a zöldenergiának köszönhetően „ki tudunk szabadulni az energiafüggőségből”;
- a terv Paks 2 megépítése és további naperőművek kivitelezése;
- „naperőmű-fejlesztési programunk úgy vágtat, mint egy megbokrosodott ló, már több mint 5600 megawatt kapacitással rendelkezünk”,
- az energiafogyasztás 15 százalékát már megújulóval állítjuk elő;
- a tartalék erőműveket hamarosan felépítjük, a földgázösszeköttetésünk is csak Szlovénia irányában hiányos;
- „pár lépésre vagyunk tehát a teljes energiafüggetlenségtől”.
Holoda Attila szerint a miniszterelnök által közölt adatok pontossága kérdéses, mivel „gyakran összemosódik a fogyasztás és a hazai termelés aránya”. A megújuló energiaforrásokból származó termelési adatok kapcsán fontos megkülönböztetni az energiafelhasználást és -termelést, mivel ezek nem azonos fogalmak.
15 százalék megújuló – az jó vagy rossz?
A szakértő szerint nem ez a szám – a megújulók aránya – most a legégetőbb probléma, hanem egy másik: a magyar villamosenergia-fogyasztás egyik kevésbé ismert aspektusa, hogy annak közel 25 százaléka nem közvetlen hazai termelésből származik, tehát import. „Ez a tény ritkán kerül nyilvánosság elé, és gyakran árnyékban marad a nagyobb, pozitív számok mellett, amelyeket a vezetők szeretnek hangsúlyozni” – fogalmazott Holoda Attila.
És éppen a háztartási méretű, napelemes kiserőművek hozzájárulása marad rejtve, mivel ezek a termelési adatok nem szerepelnek közvetlenül a MAVIR (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.) által nyilvántartott statisztikákban. Ezek a kiserőművek, amelyek a magasfeszültségű hálózaton kívül esnek, gyakran csak becslések alapján értékelhetők, és adatuk nem része a hivatalos termelési számadatoknak. A szakértő szerint a háztartási napelemek (a háztartási méretű kiserőművek – HMKE) által előállított, de nem felhasznált energia mennyisége körülbelül 2 terawattóra lehet évente.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a HMKE nélkül számított megújuló energia aránya a teljes energiafogyasztásunkhoz képest körülbelül 14 százalék – ha ezt vesszük alapul, akkor Orbán Viktor túl sokat nem tévedett Holoda Attila szerint, aki kiemelte, hogy ezek az adatok azonban nem pontosak.
„Az a faramuci helyzet van, hogy a kínai és dél-koreai inverter gyártók sokkal pontosabb információval rendelkeznek sok esetben a tényleges termelésről”
– tette hozzá. Ugyanis az energetikai hivatal is legtöbbször csak a különbözetet látja, „tehát azt, ami ténylegesen kimegy a rendszerbe, és nem feltétlenül látják azt, ami a ténylegesen meg is termelt mennyiség”.
„Borzasztó magas” az import aránya
Az energiapiaci szakértő szerint borzasztó magas az import aránya, főleg annak fényében, hogy 2025-ben elvileg le kéne zárni például a Mátrai Erőművet, ami majdnem 3 terawattórát termelt az elmúlt évben.
Ez pedig jelentős tétel annak fényében, hogy Magyarország
- villamosenergia-fogyasztása 44 terawattóra körül van,
- villamosenergia-termelésünk pedig körülbelül 34.
A miniszterelnök pedig arról beszélt évértékelőjében, hogy az úgynevezett „tartalék erőművek” hamarosan elkészülnek. Holoda Attila szerint, amennyiben az épülő, három darab gázos erőműről van szó, akkor az összesen 1650 megawattot jelent – összesen, ha folyamatosan mennek. Az éves szinten körülbelül 14,4 terawattórát jelent – alaperőműként funkcionálva, nem tartalékként.
Ha ezt a 14-et hozzátesszük a 34 terawatthoz – villamosenergia-termelésünk most ennyi –, akkor körülbelül 48-49 terawattóránál tartunk. „Azzal már a saját fogyasztásunk nagyjából meglenne” – fogalmazott a szakértő.
Viszont ebből lejön majd a barnakőszén, azaz a lignittermelés – a Mátrai Erőmű – legkésőbb 2027-ben, ami körülbelül 3 terawattóra, és már rögtön újra csak 46 környékén leszünk. Holoda szerint fokozza a problémát, hogy az előrejelzések szerint 2030-ra 60 terawattóra lesz az ország áramfogyasztása – többek között a hazánkba érkező akkumulátorgyárak és autógyárak miatt. Ez azt jelenti, hogy lóg a levegőben körülbelül 13 terawattóra.
Tehát gyakorlatilag – az importarányt nézve – majdnem ugyanott leszünk.
„Szóval most arra számítunk, hogy nemcsak ezt a 25 százalék körüli mennyiséget fogjuk importálni, hanem még az új, megnövekvő energiaigényt is” – fogalmazott Holoda Attila, aki szerint jelenleg mindenki arra számít, hogy „korlátlan” az elérhető import.
A probléma alapja szerinte az, hogy a szomszédos országokból vásárolunk villamosenergiát, és arra számítunk, hogy ez a jövőben is így lesz – ha nem lesz elegendő saját erőművi kapacitásunk. „Tehát ha vásárolnunk kell, az bizony azzal fog járni, hogy nem ártana, ha jóban lennénk a szomszédos országokkal” – mondta az energetikai szakértő. Szerinte ugyanis az az alapprobléma, hogyha jelenleg az import mennyiség körülbelül 11 terawattóra, amire rájön még 2030-ig 13 terawattóra, akkor az importunk aránya még nőne is a jelenlegi 25 százalékhoz képest.
Mi lesz Pakssal?
Jelenleg az új paksi atomerőmű várhatóan 2032-ben kezdhet el termelni, de Holoda hallott már 2035-ös „folyosói pletykákat” is. Korábban Paks II. még arra volt „szánva”, hogy majd kiváltja a Paks I.-et.
„Már ott tartunk, hogy Paks I.-ről is mindenki úgy beszél, mintha azt vinnénk tovább. De egy üzemidő-hosszabbításhoz is egy-egy blokknak le kellene állni körülbelül egy-egy évre.
Azaz lesz durván négy évünk, amikor Paks I. sem lesz, csak Paks 0,75”
– mondta a szakértő, hozzátéve, hogy egy-egy paksi blokk kiesése 500 megawattot jelent.
Zöld-e az atomenergia?
Orbán Viktor szerint „Brüsszel már beletörődött”, hogy az atomerőműveket is zöld erőműveknek kell nyilvánítani. Holoda Attila szerint a zöldek nem tekintik annak, az Európai Unió pedig azt mondja, hogy karbonsemlegesként tekinthető – mert CO2-kibocsátással valóban nem jár. „Kvázi zöldnek vagy majdnem zöldnek” – tette hozzá. Mert a karbonsemlegesség mellett sok egyéb más probléma is felmerül a hulladékhasznosítástól a kiégett fűtőelemekig. Szerinte a legjobban akkor járunk el, ha karbonsemlegesnek tekintjük, és nem zöldnek.„Nem tudom, hogy ki sugallja a miniszterelnöknek, hogy az az 1650 megawattnyi gázerőműves teljesítmény, amit be akarnak majd léptetni újonnan a termelésbe, az majd pótol mindent” – fogalmazott Holoda. Szerinte ezekre valóban tartalék erőműként kellene tekinteni – hogy miért, arra egy példát is hozott:
„Be van építve napelemből nagyjából 5600 megawatt, amire mindenki felkapja a fejét, hogy az már több mint két Paks. De ez a beépített teljesítmény a napelemeknél azt jelenti, hogy reggel, mikor fölkel a Nap, akkor az 10 százalékot tud, vagy még kevesebbet, és a csúcsban sem éri el ezt az 5600 megawattot. A tavalyi évben a beépített 5600 megawattnyi teljesítménynek a MAVIR által regisztrált maximális értéke csak 2800 megawatt volt.”
Ha ezekre még rárakjuk a nem, vagy csak nehezen mérhető háztartási méretű kiserőműveket – a fenti példa alapján ugyanezzel az aránnyal számolva –, akkor még hozzájöhet körülbelül, nagyságrendileg 3800 megawatt. „A naperőművek nem fordulnak a nappal együtt, így ezekkel a számokkal csak dobálózni lehet, sok értelme nincsen, mert a beépített kapacitás nem azt jelenti, hogy annyit valaha is le fog adni” – hangsúlyozta a szakértő.
Holoda Attila egy másik példát is hozott a kiszolgáltatottságra: január 9-én este
„Magyarország fekete lyukként viselkedett, azaz mindenhonnan ömlött ide az energia”.
Csúcsot döntött az ország energiafogyasztása, 7,7 gigawattot fogyasztottunk – de csak 4-et termeltünk. „Majdnem ötven százalékot importból kellett hoznunk. Tehát fekete lyukként szippantjuk be a környékből elérhető energiákat” – mondta a szakértő.
Átverés volt a rezsicsökkentés, csak az emberek nem értik
Az elmúlt tíz év elszalasztott lehetőségek sorozata – már ami az energiapolitikát illeti – ráadásul a kormány tudatosan megtévesztette a magyarokat, amivel hosszútávú és szinte jóvátehetetlen nehézségeket okozott a társadalomban – mondta Holoda Attila az Economx podcastjában. A második Orbán-kormány egykori helyettes-államtitkára szerint az embereket könnyű megtéveszteni, különösen akkor, ha úgy érzik, hogy abból előnyük származik.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!