A külföldi tőke beáramlásának és az ellátási láncok rövidülésének köszönhetően megy szembe az építőipari lejtmenettel a logisztikai és ipari ingatlanok piaca a KSH 2023. áprilisi építőipari adatai alapján. 2023 áprilisában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól:
- a megkötött új szerződések volumene 37,5,
- építőipari vállalkozások április végi szerződésállományának volumene pedig 27,5 százalékkal csökkent éves szinten.
Durván megugrottak az ipari termelői árak
Februárban éves bázison csaknem 30 százalékkal nőttek, egy hónap alatt több mint két százalékkal csökkentek a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Bővebben >>>Ezt a szektort nem tudja ledönteni a válság
Az építőipar általános lejtmenetével szemben a logisztikai és ipari ingatlanok piaca a tavalyi rekordok utánaz idén folytatja növekedését Nemes Rudolf, a HelloParks ügyvezető igazgatója szerint, aki a frissen publikált KSH-adatokat elemezte.
A Futureal-csoporthoz tartozó, Budapest vonzáskörzetében az elmúlt két és fél évben összesen mintegy 370 000 négyzetméter ipari és logisztikai ingatlanfejlesztést indító társaság vezetője szerint
ezt a szegmenst viszonylag erős kereslet dominálja, ennek a szerkezete pedig átalakulóban van.
Az építőipar és a kereskedelem is fékezte a GDP-t
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2023 első negyedéévét nézve a nyers adatok szerint 0,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, a közölte a KSH. Az építőipar csaknem 9 százalékkal tudhat gyengébb negyedévet 2022 azonos időszakához viszonyítva, bár a mezőgazdaság megugrott több mint 20 százalékkal, a fogyasztási kiadások visszaestek, ahogy az építőipar hozzáadott értéke is. Bővebben >>>Népszerű Magyarország a külföldi tőke-beruházásoknak
Az e-kereskedelem például a koronavírus-járvány időszakában felmutatott intenzív növekedés után stagnálásba váltott, ugyanakkor egyre nagyobb teret nyernek hazánkban a külföldi működőtőke (FDI) beruházások és az ellátási láncok rövidüléséből eredő ipari ingatlan fejlesztések.
Elsősorban Ázsia számára vagyunk vonzó célpont, hiszen a kínai és dél-koreai cégek szívesen hozzák ide a gyártást, szerelést, hogy hozzáférhessenek az Európai Unió piacaihoz.
Az ágazat számára jó hír, hogy bár a szomszédban kialakult háborús helyzet, a koronavírus-járvány és az ellátási láncok akadozása az építési költségeket is a magasba repítette, a tavalyi szintekhez képest csökkenő tendencia látható, vagyis ma már kevesebb tőkéből lehet befejezni egy projektet az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva.
Az építőanyag-ellátás akadozása mostanra Magyarországon is megoldódott, de a munkaerőhiány továbbra is valós probléma.