A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

Meredeken eső inflációra számítanak a szakemberek a friss novemberi adatokban, amelyeket holnap tesz közzé a KSH. A Napi Gazdaság által készített elemzői körkérdés szerint stagnálás, enyhe emelkedés várható hó/hó alapon, az éves index viszont a bázishatásnak köszönhetően az októberi (már csökkenő) 6 százalékról 5,4 százalékra jöhet le. Ráadásul a folyamat folytatódhat, hiába a bejelentett jövő évi adóintézkedések. Idén az év egészében 5,7 százalékos inflációs átlagot jelez a konszenzus, míg jövőre 4,8 százalék lehet az árindex, igaz − teszik hozzá sokan −, a most közzétett 10 százalékos energiaár-csökkentés és a vártnál nagyobb gyógyszerár-támogatások miatt még kellemes meglepetés is érheti a lakosságot.

Tavaly novemberben több jövedékiadó-emelő intézkedés is életbe lépett, valamint jelentősen gyengült a forint is, így most a már magasabb árszinthez képest kisebb lesz az éves árindex − mondja Gabler Gergely, az Equilor szakembere, aki szerint jövő év végéig 4,1 százalékra eshet az inflációs mutató. A folyamatot az idei magas bázis mellett az energiaárak kormányzati csökkentése, valamint a várhatóan továbbra is gyengülő lakossági fogyasztás is elősegítheti. Ellensúlyozza azonban e tényezőket, hogy a további jövedékiadó-emelések hatása mellett az új közműadó, telefonadó és tranzakciós adó is emelheti a pénzügyi és telekommunikációs szolgáltatások árát. A gyógyszerkassza jövő évi tervezett mértékét 60 milliárd forinttal emeli a kormány, ami a vártnál kisebb gyógyszerdrágulást von maga után, szintén mérsékelve a korábbi inflációs kilátásokat − mondja Gabler.

A novemberi infláció érdemi csökkenését várja Nyeste Orsolya, az Erste elemzője is, mivel az üzemanyagok ára jelentősebben esett az elmúlt hónapban, ami továbbra is ellensúlyozhatja a felfelé kúszó élelmiszerárakat. A háztartási energiaárak esetében sem vár a szakember az októberihez hasonló emelkedést, de összességében a tavalyi magas bázis az, ami miatt az éves infláció visszaesését jósolja Nyeste. Mint mondja, emlékezetes, hogy tavaly a november−decemberi hónapokban volt leginkább érezhető az akkori költségvetési kiigazítások miatti jövedékiadó-emelés.

Számottevő csökkenésre számít Jobbágy Sándor, a CIB szakértője is, aki szerint a korábbi hónapokban jelentősebb inflációs hatást hordozó áremelkedések − az élelmiszerek, a jövedékitermék-árak, illetve az üzemanyagok területén − novemberben lassulhattak, sőt az üzemanyagoknál csökkenést regisztrálhattak. A belső keresleti hatásokat, illetve részben a forint árfolyamhatását tükröző tételek továbbra az infláció visszafogását segíthették, így a tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások is. A 2013−2014-es előrejelzés szempontjából jelentős kockázatot hordoz a tervezett, illetve az esetleges további költségvetési kiigazítás mértéke és szerkezete − teszi hozzá Jobbágy.

A novemberi havi inflációt az üzemanyagárak zuhanása határozta meg markánsan, így az üzemanyagárak éves szinten már csupán minimális növekedést mutatnak, a következő hónapokban pedig a magas bázis miatt negatív lesz az árindexük − foglalja össze Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Ami a jövőt illeti: az év elején kiesik az áfaemelés, így meredeken esne az infláció, ám a kormány egyes intézkedései ezt részben ellensúlyozzák, így ötszázalékos januári inflációra számít a szakember. Innen az infláció várhatóan fokozatosan 4,5-4,7 százalékra mérséklődik az év közepére, amikor is bázishatások miatt "beragad", majd az év második felében tovább süllyed, ahogy a magas élelmiszerárak kiesnek a bázisból. 2013 decemberére 3,9 százalékra mérséklődhet az infláció, de komoly lefelé mutató kockázatot jelenthet a gáz- és áramárak tervezett 10 százalékos csökkentése.