Hét tagállam esetében kezdeményezett az idei évben új deficiteljárást az Európai Bizottság és Magyarország is köztük van. Erre a tagállami miniszterek Tanácsa magyar elnökség mellett adta áldását még júliusban.

A mostani ajánlás szerint a magyar kormánynak 2027-re kellene megszüntetnie a túlzott államháztartási hiányt.

Amennyiben hosszabb távon nem sikerül a bevételek helyett adósságból fedezett kiadások leszorítani, úgy az adott tagállamok megbüntethetik. Ezzel az eljárással a Bizottság azt próbálja elkerülni, hogy a bevételeinél több pénzt kiadó kormányoknak a többiek legyenek kénytelenek támogatást nyújtani. Erre a támogatásra épp a magyar kormány szorult rá 2008-ban a Telex emlékeztetője szerint.

A most megjelent ajánlás szerint az Eurostat legutóbbi adatai alapján a GDP-hez képest a magyar hiány 6,7 százalékos volt, a Bizottság pedig idén 5,4 százalékos deficittel számol, ami jövőre 4,6 százalékra csökkenne.

A testület ehelyett azt javasolja, hogy 2025-re 3,9 százalékra kellene a hiányt lefaragni, 2026-ra 3,3, 2027-re pedig 3,2 százalékra. Az ehhez szükséges intézkedéseket jövő áprilisig kellene bemutatnia a magyar kormánynak, ezután pedig félévente kellene jelentést adnia arról, hogy halad a tervvel.

Ehhez képest a magyar kormány a költségvetési tervezetében optimistább számokat vizionál: 2025-ben 3,7 százalékos, 2026-tól pedig 3 százalék alatti hiányt.

Napról-napra rosszabb a helyzet: két hónap alatt 2400 milliárd forintra van szüksége a kormánynak

Az államháztartási mérleg október végi állapotából kiderült, hogy akár még a tavalyi ezermilliárdot is meghaladhatja az áfahiány. A gond ezzel az, hogy a legfőbb bevételi forrása a kormányzatnak.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.