A gazdasági ösztönző csomag a lakásgazdálkodás területén az ÉVOSZ által szorgalmazott javaslatokat is magában foglalja. A megfizethető lakás biztosítása össztársadalmi jelentőségű. A bejelentett lakhatási program legnagyobb vívmánya, hogy átfogóan, a lakhatás legtöbb területére hoz valamilyen megoldást.
A gazdaságnövekedési célok elérése érdekében elindított akcióterv piacnövelő hatása az építőiparban valószínűsíthetően több száz milliárd forint lesz, és új lendületet biztosít az épületek energetikai korszerűsítéséhez is – mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
Nem túl rózsás az építőipar helyzete, a napokban tette közzé a statisztikai hivatal az augusztusi termelési adatokat, ami szerint egy év alatt 6 százalékkal, júliushoz képest 2,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene.
Kapcsolódó
A lakhatási krízis felszámolását szolgáló ÉVOSZ javaslatok közül több is belekerült a programba:
- a fiataloknak szóló lakásprogram;
- a vidéki otthonfelújítási program;
- a munkáltatók által adható lakhatási támogatás adókedvezménye;
- az új ingatlanok kedvezményes, 5 százalékos áfakulcsának fenntartása, meghosszabbítása;
- az 5 százalékos kamatplafon bevezetése a lakásügy finanszírozásához;
A kóklerek kiesnek a programból
A Vidéki Otthonfelújítási Program kapcsán fontos, hogy – a már jelenleg is futó Otthonfelújítási Program tapasztalatait felhasználva – alacsony adminisztrációs teher mellett lehessen igénybe venni. A lakóingatlanok rossz műszaki állapotát figyelembe véve indokolt a részletszabályok kidolgozásánál, hogy a legszélesebb körű felújítási költségek részesülhessenek támogatásban.
Az építőipar számára versenyegyenlőségi kérdés is a támogatott lakásprogramban való részvételi lehetőség, hangsúlyozza Koji László, az ÉVOSZ elnöke. A regisztrált kivitelezői részvétel teszi lehetővé a kóklerek kiszorítását a versenyből. Akinek nincs a tevékenységre jogosultsága, nincs legalább két mérlegévről rendezett költségvetési kapcsolata és elfogadható referenciája, az ne vehessen részt kormányzati programokban. Másrészt az ÉVOSZ szeretné rászoktatni a megrendelőket a hazai gyártású, jó minőségű építőanyagok igénybevételére. Ehhez elkészült a több ezer minősített építőanyagot tartalmazó terméklista. A lakásprogram megvalósításához szükséges építőanyag és tervezői-kivitelezői kapacitás rendelkezésre áll, hangsúlyozta az ÉVOSZ elnöke.
Biztató jelek és mérsékelt optimizmus
A belföldi forgalom csökkenéséhez több tényező is hozzájárult. Az építőipar teljesítménye az elmúlt hónapokban jelentősen visszaesett, ami nagyban befolyásolta a harmadik negyedéves eredményeket, reagált a KSH adatokra Markovich Béla, a Mapei ügyvezető igazgatója.
Biztató jel, azonban, hogy a magyar építőipari vállalkozások szerződésállománya 2024 augusztusában 22,8 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban. Az Otthonfelújítási Program tervezett módosításai, amelyek révén bővülhet a résztvevők köre és csökkenhet az adminisztrációs teher, reményt adhatnak a kereslet növekedésére.
Az egyszerűsített igénylési folyamatok megkönnyíthetik a pályázat beadását a lakosság számára, így az építőipari kereslet is élénkülhet a következő hónapokban. A változtatások révén a program szélesebb rétegek számára válhat elérhetővé, ami pozitív hatással lehet az ágazat középtávú kilátásaira – mondta az ügyvezető.
Hozzájárulhat a kereslet növekedéséhez a kormányzat terve is, amely szerint 2025-től lakáscélú felhasználásra is fordíthatók az önkéntes pénztári megtakarítások. Bár a bejelentés fogadtatása vegyes, amennyiben a kormány terve megvalósul, érzékelhető változást hozhat az építőiparban, mivel sok háztartás korábban nem rendelkezett elegendő forrással nagyobb felújításokhoz, még állami támogatások mellett sem.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!