Ezzel visszatérünk arra a pályára, amit a Bajnai-kormány folytatott.

Török úgy jellemezte az elmúlt másfél év IMF-fel való viszonyát, hogy tavaly kidobtuk a gumimatracot, de most már két kézzel kapaszkodnánk bele. A két váltás közötti szabadságharcnak szerinte az volt az értelme, hogy idén lazább gazdaságpolitikát folytathasson a kormány. Ennek megfelelően, főként a személyi jövedelemadó kulcsának csökkentése miatt idén a tényleges költségvetési hiány a GDP 6-7 százaléka körül alakulhat a korábbi 4 százalék körüli érték után, bár a nyugdíjpénzek miatt a kimutatásokban 0 százalék körüli érték lehet.

Kétszázalékos lehet a visszaesés jövőre

Sok más helyről már nem tud forrást bevonni a kormány, mint a személyi jövedelamadó kulcsának növeléséből - tette hozzá az elemző, aki szerint Magyarországon az európai átlagnál nagyobb lehet jövőre a visszaesés, annak értéke akár a 2 százalékot is elérheti, de lehet ennél még több is. Ehhez ráadásul magas, akár 5 százalékot meghaladó infláció is társulhat.

Kósa: elutasítjuk a Bajnai-Gyurcsány-féle IMF-megállapodást

Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke a TV2 reggeli műsorában azonban arról beszélt, hogy nem szeretik azt a szerződést és el is utasítják, amit a Gyurcsány-Bajani-kormány kötött az IMF-fel, mivel az olyan feltételeket szabott, amelyekkel lényegében a magyar parlament szuverenitását vonta el. Az IMF-fel folytatandó tárgyalásokon a magyar kormány több kérdésben kitart az álláspontja mellett - közölte Kósa.

A Fidesz alelnöke leszögezte: nem állja meg a helyét az a kijelentés, hogy Magyarország az IMF ellen hangolja a gazdaságpolitikáját. Magyarországnak gazdaságpolitikai céljai vannak - hangsúlyozta -, azok eléréséért folytatja a politikáját. A célok között említette, hogy a kormány szeretné a nagyon erős árfolyamkitettséget csökkenteni, és szeretné azt is elérni, hogy a gazdaság, a foglalkoztatás, a reálbérek növekedjenek.

Az IMF egy eszköz lehet

A céloknak vannak eszközei, az IMF egy eszköz lehet - mondta Kósa. Ha az IMF úgy működik közre a magyar gazdaság finanszírozásában, ahogy azt tette a Gyurcsány-Bajnai-kormány alatt, akkor az IMF nem jó eszköz. Akkor szinte megírták előre a magyar kormánynak azt a programot, amit a magyar kormány szolgaian végrehajtott például a 13. havi nyugdíjelvétellel, a vagyonadó kivetéssel - emelte ki az alelnök.

Békesi: reális költségvetés kell a megállapodáshoz

jövő évi költségvetés, a szektorális különadók kivezetésére vonatkozó pontos ütemterv és a végtörlesztés felfüggesztése nélkül nincs esély a Nemzetközi Valutaalappal való megállapodásra - mondta Békesi László volt pénzügyminiszter a Republikon Intézet konferenciáján. Békesi szerint nem helytálló az az érvelés, amely szerint az IMF-fel történő megállapodás idejére már el lesz fogadva a jövő évi büdzsé, így senkit nem fognak érdekelni az abban szereplő számok. Békesi szerint a költségvetés jelenlegi tervezete nem reális, olyan büdzsére van szükség, amelyben nemcsak a növekedést, hanem az államadósság, az infláció, a foglalkoztatás, a belső piac alakulását, valamint a beruházások, a fogyasztás várható mértékét is a realitásokhoz igazítják.

Martonyi: Magyarország elkötelezett az IMF-megállapodás mellett

Magyarország elkötelezett megállapodni a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval egy pénzügyi támogatásról, ami biztosítékot nyújt a globális turbulenciával és a piaci támadásokkal szemben - jelentette ki Martonyi János külügyminiszter a Dow Jones hírügynökségnek. Személy szerint soha nem zártam ki annak a lehetőségét, hogy szükség esetén visszatérünk az IMF-hez. A magyar kormány soha nem volt ellenséges az IMF-fel szemben - tette hozzá a külügyér.

A külügyminiszter elmondta, Magyarország, bár emelkedő költségekkel, de képes finanszírozni szükségleteit a tőkepiacokról, és azért fordult az IMF-hez és az EU-hoz, mert támadás jeleit érzékelte a pénzpiacokon. Martonyi János szerint a magyar kormány időben lépett, és korrekt választ adott.

Tovább csökkentjük az államadósságot

További lépésként a következő napokban a magyar kormány a tervek szerint csökkenti az államadósság szintjét az államhoz került magánnyugdíjpénztári forrásokból - tette hozzá a külügyminiszter.

Martonyi János szerint a forint erősítését célzó kamatemelés inkább kárt okoz, semmint jót. Rendkívül óvatos lennék kamatemelést illetően - mondta Martonyi, miközben emlékeztetett a Magyar Nemzeti Bank függetlenségére.

Gazdaságpolitikai szuverenitásunk nem korlátozható

Mindeközben a csütörtök délutáni kormányszóvivői tájékoztatón Giró-Szász András kijelentette az IMF tervezett megállapodással összefüggésben: Magyarország gazdaság- és társadalompolitikai szuverenitása nem korlátozható. A magyar kormány ugyanazt a gazdaságpolitikai logikát követi - a közös teherviselés mentén -, mint eddig. A szóvivő beszámolt arról is, hogy a nemzetgazdasági tárca a jövő szerdai kormányülésen előterjeszti a nemzeti növekedési tervet.