Idén a tavalyinál nagyobb forgalomra számítanak a cukrászdák. Ez még úgy is igaz, hogy a korábbi, főleg a magasabb energiaárakból adódó gazdálkodási problémák nem szűntek meg egy csapásra.
Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke a Portfoliónak azt is elmondta, hogy a cukrászdák többségének most már nem a villamosenergia vagy éppen a földgáz ára okoz problémát, hanem a megemelkedett víz- és csatornadíjak. A vállalkozásoknál ugyanis az átfolyási átmérőtől függően drasztikusan megemelkedhetnek az ilyen jellegű rezsidíjak.
Az alapanyagárak terén már nem tapasztalnak általánosan drasztikus emeléseket, ugyanakkor néhány termék esetén folyamatos a drágulás. Ilyen például a kakaó, amelynek világpiaci ára például soha nem látott csúcsokat döntött, és még mindig emelkedik. A világ két legnagyobb kakaóbab-exportőrénél, Elefántcsontparton és Ghánában ugyanis kétszámjegyű mértékben esett vissza a termelés a rossz időjárás és a növényeket fertőző betegségek miatt.
A csokoládé ára a megnövekedett előállítási és szállítási költségek miatt már az elmúlt években is a duplájára emelkedett, ám a mostani tőzsdei árak miatt az év második felében további áremelés lehet
– tette hozzá Erdélyi Balázs.
Mindezek a tényezők összességében hogyan hatnak az idei fagylaltárakra?
- a cukrászdák közül sokan a tavalyi árakon indították el az idei fagylaltszezont;
- akik emelni kényszerültek, körülbelül tíz százalék körül emeltek;
- az átlagos fagylaltár 5-600 forint között mozog/gombóc;
- a süteményárak momentán 1000-1500 forint között ingadoznak.
Ismét keresik a Balaton legjobb fagyiját
Idén 11. alkalommal rendezik meg a Balaton legjobb fagylaltja címért folyó versenyt. A cukrászdák május 6-ig jelentkezhetnek.A részletekről ITT írtunk bővebben.