A Neumann János program kilenc intézkedést fogalmaz meg, ezek közül a doktori képzés erősítése, az egyetemek és a gazdaság összekapcsolása van fókuszban.
- A kutatók-fejlesztők száma most még túl alacsony: hatezer kutató-fejlesztő jut egymillió lakosra, ezt kilencezerre kívánják emelni 2030-ra.
- A szabadalmak számát pedig szeretnék megduplázni,
- harmadik intézkedésként pedig a magyar vállalatok innovációs képességét szintén duplázni szükséges.
Az államtitkár közölte, bővülnek az ösztöndíjak; az Új Nemzeti Kiválósági Program három és félmilliárdos keretében a kiváló doktoranduszok havi száz-kétszáz ezer forintban részesülhetnek.
Az egyetemek bővülő forrásaival kiegészíthetik az ösztöndíjakat a modellváltott, az egyházi és állami fenntartású intézmények.
Megsínylik a háztartások a szociális hozzájárulási adót
Továbbra is vonzó öngondoskodási forma marad a megtakarításos életbiztosítás a megszerezhető teljes adómentesség miatt. Ám pusztán a szocho miatt nem számítanak a biztosítók érdemi változásra a megtakarítások szerkezetében. Bővebben>>>Szocho kedvezményt kaphatnak
Összekapcsolják az egyetemeket és vállalatokat. A tudományos publikáció mellett a szabadalom is doktorit ér.
5,1 milliárd forint áll rendelkezésre a Kooperatív Doktori Program keretében:
ha a vállalatnál dolgozó hallgató doktori képzést is végez, az négyszázezer forintos ösztöndíjat jelenthet a számára.
- Ha a vállalatnál dolgozó fiatal doktori képzésre is jár, szociális hozzájárulási adó (szocho) kedvezményt adnak; havi hatvanezer forint kedvezményt tud igénybe venni a vállalat doktoris hallgatója esetében.
- Ha a gazdasági szereplőnél dolgozó hallgató részt vesz az önköltséges doktori képzésben, az állam az önköltség felét átvállalja, és biztatják a vállalatokat arra, hogy a másik felét vállalják át.
Többen doktorálhatnak
Bővülnek a doktori képzések, nyitottá tették a létszámkereteket, elsődlegesen a műszaki, természettudományi, mérnök-, informatikai, agrár-, orvosi, egészségtudományi területen.
A doktori idő is bele fog számítani a nyugdíjba; az állam a nyugdíjjárulék felét átvállalja, az egyetemeket pedig arra biztatják, hogy a másik felét vállalják át.
A legtehetségesebb hallgatók már az alapképzés után doktori képzésben folytathatják.
Jelenleg több mint tízezer hallgató tanul a képzés legmagasabb szintjén, tehát a doktori képzésben.
Ösztöndíjmonitor rendszert indítanak el, hogy a hallgatók naprakész információkat kapjanak arról, milyen intézményben milyen kiegészítő ösztöndíjban részesülhetnek.