Fenntarthatósági ajánlást készített az iroda- és kereskedelmi épületek beépített energetikai kapacitásigényének csökkentése érdekében a legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) és az ABUD Mérnökiroda.

A stratégiai ajánlás célja az iroda- és  kereskedelmi épületek beépített energetikai kapacitásigényének csökkentése – a gyakorlatban tapasztalt energetikai túlkapacitások beépítésének, valamint az épületek energiafelhasználásának csökkentése – egységes szakmai ajánlások alapján.

Az egyedülálló anyag arra fókuszál, hogy az iroda- és kereskedelmi épületek minél alacsonyabb beépített kapacitással legyenek megépíthetőek és üzemeltethetőek.

Versenyképesebb zöldebb megoldásokra van szükség

Az IFK a fenntarthatósági ajánlását az építőipari szereplőknek, az érintett kamaráknak és minisztériumoknak is eljuttatja, hogy a piacon eddig példátlan módon jöhessen létre nyílt párbeszéd a versenyképesebb és zöldebb jövőt jelentő megoldásokról.

A magyarországi „A” és „B” kategóriájú irodaházak túltervezettségére, energetikai kapacitásainak túlméretezésére, emiatt a kelleténél magasabb üzemeltetési költségekre, nagyobb szén-dioxid kibocsátásra és ezáltal a versenyképesség csökkenésére világít rá a tanulmány.

Az érdekvédelmi tömörülés az ABUD Mérnökiroda Kft.-vel közösen szakmai ajánlásokat fogalmazott meg az egész szektor, benne a tagok, a bérlők, az ügynökségek és a jogszabályalkotók számára a környezetkímélőbb megoldások választására, a beépített energetikai kapacitások csökkentésére és az ilyen megoldások ösztönzésére, illetve támogatására.

A magyarországi „A” kategóriájú iroda és kereskedelmi ingatlanok iránt ugyan töretlen a kereslet, a trend fenntartása azonban nagyban függ az ingatlanfejlesztési irányoktól, a hatékonyabb működés felé elmozdulástól a tervezés, a megvalósítás és az üzemeltetés terén egyaránt – mondta Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke.

Az IFK elnöke a 16 cég által közölt, összesen 18 budapesti, 95-100 százalékos kihasználtsággal működő, „A” vagy ”B” kategóriájú irodaépület adatainak elemzésén alapuló felmérés eredményt ismertette.

Az épületek túltervezettek, és példaként említette, hogy a vizsgált irodáknál a valós teljesítményigény a rendelkezésre álló villamosenergia-, hűtési és fűtési teljesítményhez képest csak 51 százalékot ér el, a légtechnikai rendszereknél pedig az arány 71 százalékos. Ilyen mértékű túltervezettség jelentősen rontja az irodák és így az egész piac versenyképességét – hangsúlyozta.

A javaslatokban a meglévő épületek hasznosítására irányuló fejlesztéseket helyezik előtérbe a zöld- vagy a barnamezős, új beruházásokkal szemben – mondta Reith András, a Pécsi Tudományegyetem, Műszaki és Informatikai Karának tudományos főmunkatársa, az ABUD Mérnökiroda Kft. (ABUD – Advanced Building & Urban Design) ügyvezetője.

Javasolják egyebek mellett az energiapozitív irányba történő fejlesztést és a szoftveres elemzésen alapuló döntéstámogatási módszerek alkalmazását. Utóbbihoz sorolta a telekválasztást alátámasztó energiahatékonysági összehasonlítást, az épülettájolást, valamint a dinamikus épületenergetikai modellek és  mikroklíma modellek eredményeinek vizsgálatát.

Az IFK javaslata a fejlesztéseknél elvárásként írja elő egyebek mellett az épület légtömörség-vizsgálatának elvégzését, a racionális üvegezési/fal arányt, a külső árnyékoló beépítését, illetve azt, hogy részesítsék előnyben a kétrétegű üvegezést. Háromrétegű üvegezést kizárólag abban az esetben javasolnak, ha az energetikai számítással igazolható. 

Ösztönözik a természetalapú (zöld = növényzet, kék = víz) megoldásokat alkalmazó fejlesztéseket, és előnyben részesítenék a magas megújuló arányú távhő szolgáltatás alkalmazását, valamint a hatékony épületüzemeltetést.

Alacsony karbonlábnyom a cél

Az ajánlás az egész ingatlanszektor számára irányadó, mivel segít optimalizálni az energetikai kapacitásokat, javítja a fenntarthatóságot, és hozzájárul az ingatlanpiaci versenyképesség növeléséhez, mondta Szilvási Pál, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) alelnöke.

Hangsúlyozta, hogy a meglévő épületek átalakításával olyan új termékek kerülnek a piacra, melyeknek alacsonyabb a karbonlábnyoma, mivel egy épületfelújítás kevesebb CO₂-kibocsátással jár, mint egy új irodaépület építése.

A pozitív hatású építkezésé a jövő

Az IFK alelnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugati típusú társadalmakban az épületek felelősek a primer energiafelhasználás és a szén-dioxid kibocsátás 40 százalékáért. Ez azonban nem csupán az épületek fenntartásához szükséges átalakított energia mennyisége és emissziója, hanem a teljes építési folyamatot is magába foglaló mennyiség. A budapesti, 1990 után épített irodaépületek elemzése alapján megállapítható, hogy a szerkezetépítés során a teljes beépített anyag karbonkibocsátásának 50 százaléka megtörténik, így a felújítás során ezzel már nem kell számolni – mondta.

Az IFK elkötelezett, hogy meghonosítsa a pozitív hatású építkezéseket – fejtette ki, megjegyezve, hogy ennek hiánya hosszú távon piaci hátrányt jelent Magyarország számára is a regionális versenyben. 

Rámutatott arra is, hogy az uniós klímacélok eléréséhez mind a felújításoknál, mind pedig az új építésű épületeknél jelentős szabályozási szigorítások várhatóak.

Ennek első lépéseként bekerült az életciklus-szemlélet a tervezési, jogi környezetbe, mely hosszú távon a pozitív hatású építési szabályozás alapját készítheti elő. Ha ez felkészületlenül éri a magyarországi fejlesztőket és az építésgazdaság egyéb szereplőit, az nagymértékű hátrányt jelenthet számukra – figyelmeztetett.