A jelzáloghitel szerződések meghosszabbításáért a hitelező nem jogosult semmilyen, díjat, jutalékot vagy költséget felszámítani, amennyiben a futamidő meghosszabbítására öt éven belül nem került sor - a fogyasztói hitelszerződési törvénynek ez a szabálya február elsején lép hatályba.

Amennyiben a fogyasztó - szintén február 1. után - legalább 90 napos késedelemben van, a futamidő alatt egy alkalommal írásban kezdeményezheti a futamidő meghosszabbítását, legfeljebb 5 évvel. Az ilyen kérelem teljesítését a hitelező alapos ok nélkül nem tagadhatja meg. Ebben az esetben sem számíthat fel a bank díjat, költséget és jutalékot.

Szombattól indul a pénzügyi rezsicsökkentés, a törvénybe foglalt lehetőséggel a lakosság havonta kétszer ingyenesen vehet fel készpénzt, összesen 150 ezer forintot, bármelyik bankautomatából. Februárban azok élhetnek a lehetőséggel, akik az első határidőig, január 20-ig erről nyilatkoztak bankjuknál.

Az ügyfeleknek figyelni kell arra, hogy ne lépjék túl a 150 ezer forintos keretet, mert az a fölötti részre a bank már ATM használati díjat számol fel. A nyilatkozatot csak egyszer kell leadni. Aki az adott hónap 20-ig erről rendelkezik már a következő hónapban, 20-a után igénylők pedig az utána következőben élhetnek a lehetőséggel. A bankszövetség információi szerint a banki ügyfeleknek már a háromnegyede regisztrálta magát az első határidőig.

A nyilatkozatok a bankfiókokban, vagy az internetbankon keresztül adhatók le, az intézmények nem kötelesek mindkét lehetőséget biztosítani, előfordulhat, hogy - akár átmenetileg is - csak bankfiókban van erre lehetőség. A számlavezető banknál arról is kell nyilatkozni, hogy mely bankszámláról veszi igénybe az ügyfél a kedvezményt. Az új törvényi  rendelkezést a pénzforgalmi szolgáltatást nyújtó intézményeknek kell alkalmazniuk, például hitelintézeteknek, takarékszövetkezeteknek.

Az MNB korábbi ismertetése szerint a jogszabály alapján a nyilatkozat megtétele révén bármely Magyarországon elhelyezett ATM-ből (nem csak a bank saját automatájából) lehet havonta kétszer  ingyenesen készpénzt felvenni; a bankkártyával nem rendelkező ügyfelek pedig ezt a számlavezető pénzintézetük bankfiókjaiban tehetik meg. Egy számlához csak egy nyilatkozat tehető, a kedvezmény tehát nem tulajdonosonként, hanem számlánként vehető igénybe.

A gazdasági társaságok nem élhetnek a kedvezménnyel. Az érintett tranzakcióknál a tranzakciós illeték költségei nem terhelhetők át a banki ügyfélre. A törvényben meghatározott feltételektől a fogyasztó számára kedvezőtlenül nem térhetnek el a pénzintézetek.

A fogyasztónak célszerű olyan számlát megjelölnie, amelyre jövedelme érkezik, és jellemzően arról vesz fel készpénzt. A pénzintézet akkor írhatja elő kötelezően azt, hogy a fogyasztó jövedelme az érintett bankszámlára érkezzen, ha a pénzintézet az ingyenességet az ügyfél részére biztosított hitelkeret terhére teljesíti. A jogszabály nem ír elő tájékoztatási kötelezettséget a bankoknak a kedvezménnyel kapcsolatban, a fogyasztóknak kell a nyilatkozattételt kezdeményezni annak érdekében, hogy az ingyenes felvétellel élni tudjanak.

A nyilatkozatot akkor is meg kell tenni, ha a banki ügyfél csak egy számla tulajdonosa. Az ügyfél az akadályoztatás esetén a nyilatkozatot eseti meghatalmazott útján is megteheti. Intézményenként változó lehet, hogy milyen meghatalmazást fogadnak el (közokiratot, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratot). A pénzintézetek alkalmazhatnak formanyomtatványt is.

Ha valaki már beadott egy formanyomtatványt bankjához, de a  bankszámlaszáma vagy a bankja (például költözés miatt) megváltozik, és emiatt másik számlát szeretne megjelölni, az ingyenes készpénzfelvételhez szükséges nyilatkozat visszavonható. Ennek igazolásával másik számlára új nyilatkozatot tehet a banki ügyfél, egyszerre azonban csak egy nyilatkozat lehet érvényben. A bankszövetség ajánlására a tagbankok biztosítják, hogy valamennyi ATM-jükből legalább 100 ezer forint készpénzt lehessen egyszerre felvenni.