A hét elején az euróhoz képest 373-374 körüli forintárfolyamban szerda óta érdemi gyengülés következett be: ma reggel már 382 is volt a jegyzés. Külső tényezők nem indokolták a gyengülést, a tavalyi legfőbb gyengítő ok teljesen megszűnt: a gáz ára közel van éves mélypontjához 25-27 eurós megawattóránkénti áron, ráadásul jelentősen csökkent idén a hazai gázfogyasztás, így az energiaimportra már nem kell több devizát szánni, mint a korábbi években.
Költségvetési aggodalmak, uniós források
Ami az elmúlt napokban kiválthatta a befektetők aggodalmát, az a költségvetési helyzete, illetve az európai uniós források beragadása. A költségvetéssel kapcsolatban többször felmerült az utóbbi időben, hogy módosítás nélkül nehezen teljesíthető az idei hiánycél, miután a bevételek nem a tervezett szerint alakulnak, és vélhetően a költségvetés tervezéskor már az uniós pénzekkel is számoltak.
Ezek a források pedig csak nem akarnak érkezni: már tavaly év végén úgy tűnt, hogy megegyezés született, de azóta is csak húzódik a kérdés, így érthetően egyre szkeptikusabbak a piaci résztvevők. Jogosan: az uniós források nélkül az ország tartósan leszakadna a felzárkózásban, a befektetők pedig elkerülnék az Unió történetében páratlan helyzetbe került tagállamot.
Nem engedik el a hiányt
A helyzet komolyságát jelzi, hogy csütörtökön Varga Mihály pénzügyminiszter is megszólalt, és az összes felmerült kérdést érintette. A pénzügyminiszter nyilatkozata a Reutersen jelent meg, és többek között arról beszélt, hogy egyelőre nem kell hozzányúlni a költségvetéshez, miközben továbbra is tartani szeretnék az eredeti 3,9 százalékos hiánycélt.
Véleménye szerint a költségvetés kiadási oldalát mérsékli, ha az év hátralévő hónapjaiban erősen csökken az infláció, és erre komoly esély van: Varga Mihály 7-8 százalékos inflációt prognosztizál decemberre. Ugyanakkor szeptemberben felülvizsgálják a költségvetés helyzetét, hogy szükséges-e bármilyen módosítás a hiánycél tartásához.
Jegybanki veszteség kezelése
Még egy igen komoly, a költségvetést terhelő tételről született döntés: a jegybank veszteségét a költségvetés nem vállalja át, ahogy ezt az eddigi törvényi előírások szerint tennie kellene, hanem olyan módosítást terveznek, miszerint a jegybanknál marad a veszteség, és ezt kompenzálja majd az időszak, amikor jegybanki nyereség képződik. A kérdésben az Európai Központi Bankkal is egyeztetni fognak.
Fordulat az uniós pénzeknél
Az uniós források kapcsán Varga elmondta, hogy véleménye szerint rövidesen megindulhat a pénzek folyósítása, így nem is lesz szükség devizakötvény kibocsátásra. Ez arra utalhat, hogy a kormány részéről szándék lehet a megegyezésre, egy pénzügyminiszteri jelzés elég erős indikáció lehet erre.
Stabil forintot szeretnének
Végül, ami a forint szempontjából középtávon a leglényegesebb: a pénzügyminiszter megerősítette a jegybank néhány napja publikált tanulmányát, miszerint a forint árfolyamának túlzott változékonysága kedvezőtlen, a tartós gyengülő trend pedig a korábbi vélekedéssel szemben káros, miután az exportot nem segíti érdemben, ugyanakkor inflációs hatása jelentős.
Ez az árfolyamot rövidtávon nem feltétlenül befolyásolja, ugyanakkor döntő, hogy ha a kormány és a jegybank egyaránt jelzést ad arról, hogy stabil forintárfolyamot tartanak kívánatosnak, akkor szinte biztosra vehető, hogy a 2018-ban induló gyengülő trend a múlté. A következő években, ha nem történnek rendkívüli események, ismét stabil forintárfolyamot láthatunk majd, viszonylag kis ingadozásokkal.
Ecomonitor
Gazdaságról egyszerűen, pénzügyeinkről érthetően! - Kedves Olvasónk! Ön Fellegi Tamás, az Economx.hu újságírója, kiemelt elemzőjének rovatát, az Ecomonitort olvassa. Nem is járhatna jobb helyen, hiszen a rovatban megjelenő elemzések többek között olyan érdekes témákra világítanak rá, mint a fiskális és monetáris politika kapcsolata – hogyan függ egyik a másiktól, miért lényegesek a különféle egyensúlyok (költségvetés, kereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg).
Az Ecomonitor megvizsgálja továbbá az államadósság jelentését és jelentőségét, finanszírozását, azt, hogy hol és miért merülhetnek fel problémák ezen a téren. Áttekint mindent, ami az inflációval és az arra ható monetáris politikával kapcsolatos, a hazai folyamatokon túlmenően a régió országai, az EU-tagállamok illetve a legnagyobb gazdaságok is szóba kerülnek. Munkatársunk nyomon követi a forint árfolyamának érdemibb változásait, a stabilabb időszakokat elemzi, a befolyásoló okokat feltárja. Egyidejűleg követi a főbb devizák mozgását.
Bemutatja a kedvező befektetési lehetőségeket, azok nominális és reálhozamát, áttekinti a különböző befektetések kockázatait (kötvények, részvények, kriptodevizák). Beszámol az érdekesebb nemzetközi gazdasági eseményekről, így egy-egy ország kiemelkedő növekedéséről, felzárkózásáról, sikeréről vagy épp az ellenkezője: a súlyos gazdasági nehézségekről.
Fellegi Tamás írásaiban fontosnak tartja a részvénypiacon belül a hazai tőzsde szerepét, a BÉT-en forgó főbb, közkedvelt részvények mellett a kevéssé ismert papírokat, valamint az Xtend kategóriát is górcső alá veszi majd.
Ecomonitor, az Ön iránytűje a gazdaság térképén!
Jó olvasást kívánunk.