Közel 900 ezer aktív vállalkozás létezik ma Magyarországon, amelyek nagy része mikro-, kis- vagy középvállalatnak minősül, vagyis
A KKV SZEKTOR ADJA A MAGYAR GAZDASÁG GERINCÉT,
ezért fontos, hogy ezek a vállalkozások - a rendszerváltás magvetői - jól és biztosan működjenek, amihez olyan eszköztárra van szükségük a cégvezetőknek, amivel a vállalkozás gyakorlatilag önjáróként működhet generációváltás esetén is.
A KÖZPONTI STATISZTIKAI HIVATAL (KSH) ÖSSZESÍTÉSE SZERINT TAVALY 25,8 EZER ÚJ TÁRSAS VÁLLALKOZÁST JEGYEZTEK BE, MIKÖZBEN 37,8 EZER TÁRSAS VÁLLALKOZÁS SZŰNT MEG.
Ez az adat jól mutatja, hogy folyamatosan csökken a regisztrált társas vállalkozások száma, amihez az is hozzájárulhat, hogy tömegesen érik el a nyugdíj korhatárt a családi cégek vezetői, miközben egy kutatás szerint közel kétharmaduknak semmilyen terve nincs az utódlással kapcsolatban. Az a generáció, amelyik a 90-es években lett vállalkozó, kezd kiöregedni, és átadná a stafétát, de eladás esetén a vevőnek az lesz az első kérdése, hogy nélküle is működne-e a cég.
Ha erre nem a válasz, akkor a vállalkozás önmagában már csak harmadannyit ér, mintha készen lenne és egyedül is működne
– magyarázta Piroska Gyula, a Seminar Consulting alapítója, kiemelve, hogy a legtöbb kihívást a családon belüli generációváltás rejti magában, de akkor is generációváltás történik, amikor az új generáció megjelenik egy cég életében, hisz az internet nemzedékének tartott Z generáció – az 1995-től 2009-ig született korosztály – már teljesen másképp gondolkodik és kommunikál, mint az X, az Y vagy a korábbi generációk.
A generációk közötti különbség akkor is erősen jelen lehet egy cég életében, ha az új cégvezető egy sokkal fiatalabb generációhoz tartozik, de egy jól működő vállalkozás esetében azonban a generációs különbségek sem jelenthetnek akadályt. Napjainkban más munkakultúra és más felelősségvállalási szint jellemzi a frissebb generációkat. Az idősebb munkatársak gyakran nagyobb hangsúlyt fektetnek a stabilitásra és a hosszú távú eredményekre, míg a fiatalabbak a gyors sikerre és rugalmasabb munkaidőre vágynak.
A CÉGVEZETŐKNEK A STABILITÁS ÉS A RUGALMASSÁG KÖZÖTT KELL MEGTALÁLNIA AZ EGYENSÚLYT,
ezért sokat lendíthet a különbségek áthidalásában a vegyes csapatokban folyó munka, ahol megoszthatják egymással a tapasztalataikat. A szakértő szerint
AZ IDŐSEBB KOLLÉGÁK SOK ESETBEN HOSSZABB TÁVON LÁTNAK KARRIERLEHETŐSÉGEKET, MÍG A FIATALABBAK GYORSABB ELŐLÉPTETÉST SZERETNÉNEK,
ezért a cégvezetőknek érdemes egyértelmű előmeneteli terveket biztosítaniuk, hogy mindenki tisztában legyen azzal, milyen lépések szükségesek a karrierhez.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!