A Magyarország iránti nagy fokú bizalmat tükrözi, hogy a Standard and Poor’s áprilisi jelentése után a Moody’s legfrissebb jelentése is stabil kilátással változatlanul hagyta Magyarország államadósságának befektetésre ajánlott besorolását.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint
MAGYARORSZÁG MEGÍTÉLÉSE A NEMZETKÖZI PÉNZPIACOKON KEDVEZŐ, A MAGYAR ÁLLAMPAPÍROK NÉPSZERŰSÉGE TÖRETLEN.
Az erős befektetői és piaci bizalmat a sikeres kötvényaukciók és a külföldi működőtőke-befektetések (FDI) folyamatos beáramlása is alátámasztja. Magyarországon ruháznak be többek közt a legnagyobb német autógyártó és a high-tech elektromos autóipari cégek is, mint például a BYD vagy a CATL.
AZ ORSZÁG FINANSZÍROZÁSI HELYZETE STABIL ÉS BIZTONSÁGOS, A KORMÁNY ELKÖTELEZETT A SZIGORÚ KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁS, VALAMINT A KÖLTSÉGVETÉSI HIÁNY ÉS AZ ÁLLAMADÓSSÁG CSÖKKENTÉSE MELLETT.
Az ikerdeficit megszűnt, hazánk külkereskedelmi mérlege pedig folyamatosan javul, olyannyira, hogy 2024 első negyedévében rekord magas szintet ért el. A pénzügyi egyensúly és a növekedés újraindítása kéz a kézben jár, ezért az infláció sikeres visszaszorítását követően a kormány célja, hogy 2024-ben újraindítsa, 2025-ben pedig tovább emelje a gazdasági növekedés ütemét, azaz
A GDP 2024-BEN 2,5 SZÁZALÉKKAL, JÖVŐRE PEDIG 4,1 SZÁZALÉKKAL FOG NÖVEKEDNI.
A kormány gazdaságpolitikai intézkedései hatékonynak és eredményesnek bizonyulnak: 2024 első negyedévében újraindult a gazdaság, a GDP éves alapon 1,7 százalékkal, míg az előző negyedévhez képest 0,8 százalékkal növekedett. Negyedéves alapon Magyarországon nőtt a 4. leggyorsabb ütemben a gazdaság az egész EU-ban.
Újraindul a növekedés
A növekedés fokozatos újraindítását segíti, hogy fél éve folyamatosan nőnek a reálbérek. A növekvő reálbérek hatására megkezdődött a fogyasztás helyreállása és az óvatossági motívum oldódása, amit a kiskereskedelmi forgalom 3 hónapja tartó egyre dinamikusabb növekedése is tükröz. Szintén a növekedéshez járul hozzá a turizmus kiugró teljesítménye, 2024. január és április között mintegy 10 millió vendégéjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyek, ami közel 8 százalékkal több vendégéjszakát jelent az előző év első 4 hónapjához képest.
Élénkül a hitelezés
A hitelezés élénkül, a háztartásoknak és a vállalatoknak nyújtott új hitelek szerződéses összege két számjegyű bővülést mutatott az idei év első két hónapjában. A KKV szektor beruházási hitelkereslete már négy negyedév óta rendre emelkedik, ezért a bankok többsége a vállalati szektor hitelkereslet-növekedését várja a következő félévben is.
A magasabb növekedési fokozat eléréséhez fenn kell tartani a magyar export magas dinamikáját. Ezt azonban hátráltatja a háború és a külpiacok, elsősorban az európai azon belül is a német gazdaság gyengélkedése.
AZ EXPORT GYENGÉLKEDÉSE MA A GAZDASÁG ÚJRAINDÍTÁSÁNAK LEGNAGYOBB AKADÁLYA.
Nő a foglalkoztatottság
A magyar gazdaság a munkaalapú társadalom stabil alapzatán áll. 2010-hez képest 1 millió új munkahely jött létre, így a foglalkoztatottak száma ma már meghaladja a 4,7 millió főt, míg a regisztrált álláskeresők száma történelmi mélyponton van. A munkaerő tartalék aktivizálódik, egyre több korábban inaktív jelenik meg a munkaerőpiacon: a 15-64 éves korosztályon belül a gazdaságilag aktívak száma közel 60 ezer fővel bővült egy év alatt. A kormány célja, hogy a mintegy 300 ezer fős hazai munkaerő tartalék mozgósításával tovább emelje az aktivitást, a 20-64 évesek körében pedig a jelenlegi 81-ről 85 százalékra növelje a foglalkoztatottságot.
A kormány mindezek mellett azon dolgozik, hogy Magyarország fejlettsége 2030-ra elérje az Európai Unió fejlettségi átlagának 90 százalékát, a Nemzetgazdasági Minisztérium ennek elérése érdekében dolgozta ki a kormány új versenyképességi stratégiáját – zárja értékelését a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!