Már másfél év eltelt az egészségügyi szolgálati jogviszony törvény bevezetése óta, ezért nyáron a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja úgy döntött, hogy felméri, mennyire tűnt el a magyar egészségügyi ellátások rendszeréből a hálapénz.
A kutatásban a kérdőívet 207 orvos töltötte ki, mondta Mikesy Gergely, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának projekt szakmai szakértője, az IME egészségügyi konferenciáján.
Mint mondta, korábban
- az alapellátásban dolgozók 25 százalékát,
- a járóbeteg ellátásban dolgozók 38 százalékát,
- a fekvőbeteg-ellátásban dolgozóknak pedig a 80 százalékát érintette a paraszolvencia.
A friss kutatás adatai szerint leginkább a vesztegetés típusú hálapénz kezd eltűnni az egészségügyi rendszerből, válaszolták az orvosok.
A praxisok 81 százaléka azt válaszolta, hogy csökkent a hálapénzfizetés gyakorisága és mennyisége is.
Leginkább az ápolók szakszemélyzet és a rezidensek között tűnhet el a hálapénz, az orvosbárók pedig továbbra is hozzá fognak jutni ehhez az extra juttatáshoz, állapította meg a kutatás.
Legutóbb a Petz Aladár Egyetemi Kórház egyik főorvosa ellen indítottak eljárást, mert hálapénzt fogadott el. A police.hu-n megjelent közlemény szerint akár három évig terjedő szabadságvesztésre is számíthat az az egészségügyi dolgozó, aki kapja, és egy évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető az a páciens, aki adja a hálapénzt.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) korrupciómegelőzési főosztálya a 24.hu-val azt közölte, 2021. január 1. és 2022. november 10. között kilenc olyan ügyben tettek feljelentést, melyben hálapénz átadása történt.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!