A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Éves szinten további ársüllyedésre számítanak márciusban a Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők, a konszenzus szerint a februári 2,8 százalékról 2,6 százalékig eshet az infláció. Az év hátralévő részével kapcsolatban azonban nagy a bizonytalanság, az inflációs folyamatot ugyanis több, egymással ellentétes irányú hatás is befolyásolhatja, az eddigi kedvező bázishatás előjele az év második felében megfordul, emellett a forintárfolyam ingadozása és a szokatlan időjárási körülmények árhatása miatt valószínűleg nincs messze az inflációs pálya alja. Az elemzők idén a jegybank 3 százalékos célját elérhetőnek és fenntarthatónak tartják, a kamatcsökkentés sorozatát ezért a gazdasági fundamentumok nem akaszthatják meg.

A forint elmúlt napokbeli erősödése miatt jelentősen csökkentette éves előrejelzését az Equilor Befektetési Zrt. − mondta a Napi Gazdaságnak Gabler Gergely, a társaság elemzője. A brókerház márciusra éves alapon 2,6, egész évre pedig 3 százalékot jelez előre. A forint hónap eleji gyengülése ellenére mérsékelt maradt az árak emelkedése a ruházati cikkeknél és az üzemanyagoknál, míg az élelmiszereknél látszódott az ütem. Gabler szerint az év hátralevő részében a további rezsicsökkentés mellett főként az euró−forint árfolyam, illetve az élelmiszerek hosszú tél miatti drágulása lehet hatással a pénzromlásra.

Kép: Napi grafikonok

Az év végéig további árindexsüllyedést jósol Gárgyán Eszter, a Citibank makroelemzője, aki márciusban 2,6 százalékos átlagos drágulásra számít, nyáron azonban egészen 2,2 százalékig eső inflációt is elképzelhetőnek tart. Az élelmiszer-drágulás lassulását segíti a bázishatás a mezőgazdasági árak kiemelkedő tavalyi emelkedése miatt. Gárgyán szerint az élelmiszeráraknál bizonytalanságot jelentenek az esőzések, illetve a forint árfolyammozgásának importált energiaárakra gyakorolt hatása is. Ha pedig a kormány mégis újabb kiigazításra szorulna, könnyen lehet, hogy ezt adóemelésekkel hajtja végre, ami az inflációs pályát érintheti.

Havi alapon 0,6, éves szinten 2,6 százalékos márciusi inflációt jósol Jobbágy Sándor, a CIB szakértője is. Előrejelzése szerint a keresletvezérelt tételekben nem várható nagy emelkedés, a tartós fogyasztási cikkeknél pedig csökkenés jöhet, de kedvező lehet a kép az üzemanyagoknál is. A háztartási energiaárakkal kapcsolatban Jobbágy arra számít, hogy a rezsicsökkentés hatása februárhoz képest már nem lesz jelentős, a szolgáltatásoknál pedig átlagos árváltozást valószínűsít. A nyáron várható további adminisztratív árcsökkentések ugyan lefelé ható bizonytalanságot jelentenek, alapvetően azonban a 2,7-2,8 százalékos szint közelében már eléri az alját az inflációpálya. Az év végén bejövő ellentétes irányú bázishatás pedig akár 3 százalék fölé is nyomhatja az árindexet − az idei éves átlag azonban közel lesz majd a jegybanki célhoz − véli Jobbágy. A CIB még egy, legfeljebb két vágásra számít idén.