A KSH adatai azt mutatják, hogy míg 2010-ben száz magyar háztartásból még csak 10 használt mosogatógépet, ez a szám 2020-ra már 27-re nőtt. A mosogatógépek jelentős időt spórolnak meg használóiknak, és talán már az is átment, hogy a gépi mosogatás víz- és energiatakarékosabb, mint a kézi.
Egyelőre töretlen a kereslet a mosogatógépek iránt, amelyek között egyre népszerűbbek a beépíthető verziók – derül ki a Euronics eladási adataiból. A magyar fogyasztók átlagosan 100-110 ezer forintért vásárolják meg ezeket a gépeket. Ahhoz, hogy igazán jó döntést hozzanak, a mosogatógép beszerzése során a vételár mellett az energiafogyasztásra is figyelni kell.
A GFK adatai szerint a magyar vásárlók a korábbi energiabesorolás szerint elsősorban az A++-os készülékeket keresték – ezt követték népszerűségben az A+-os eszközök. Az energiabesorolási osztályzatok megújult rendszere szerint immár magasan az E kategória a legnépszerűbb, amit a második helyen a D besorolású gépek követnek.
A magyar vásárlók körében tehát egyre fontosabb szempont az energiahatékonyság, hiszen míg a korábbi A++ energiaosztálynak nagyjából megfelel a jelenleg legnépszerűbb E besorolás, a második helyen immár a D, azaz egy kedvezőbb kategória szerepel, nem pedig egy magasabb fogyasztású.
Egy átlagos, a legkeresettebb E energiaosztályba tartozó mosogatógép áramfogyasztása Eco programon 100 ciklusonként 95 kWh, ami azt jelenti, hogy ha heti 4 alkalommal használják az eszközt, a csökkentett rezsiáron számolva évente alig több mint 7100 forintot jelent a gép használata a villanyszámlán.
Ehhez jön még a vízhasználat díja, ami egy, ciklusonként az Eco programon 9,5 liter vizet elhasználó gép esetén évente – fővárosi víz- és csatornadíjjal számolva – mintegy csupán 1200 forint. Egy valamivel drágább, de sokkal takarékosabb, C energiaosztályú készülék hasonló vízfogyasztást és még alacsonyabb, 5700 forint alatti áramdíjat „termel”.
Egyre többen választják a mosó-szárítógépeket
A mosogatógépekhez hasonlóan szintén egyre több háztartás dönt szárítógép vagy mosó-szárítógép vásárlása mellett. A KSH adatai szerint míg 2010-ben 100 háztartásból mindössze 1-ben volt szárítógép, 2020-ra ez már 6-ra nőtt, ami mellett további 4 háztartásban volt megtalálható mosó-szárítógép.
A szárítógépek energiacímkéin még a régi energiabesorolás látható – a GFK adatai szerint e gépek kategóriájában az A++-os energiabesorolás a legnépszerűbb. Mosó-szárítógépek esetében már az új energiabesorolás érvényes, a legnépszerűbbek itt az E energiacímkéjű gépek a vásárlók körében.
Külön-külön azért még jobban megéri
Az Euronics adatai szerint a vásárlóik körében az elmúlt négy év során sokkal népszerűbbnek bizonyultak a mosó és szárító funkciót egy készülékben egyesítő megoldások, amelyekre idén átlagosan 147 ezer forintot költöttek a vevők a 2021-es 131 ezer forint után. Jó tudni azonban, hogy a legtöbb kombinált gép konstrukciójából adódóan nem tud olyan takarékos lenni, mint a külön mosó- és külön szárítógép, hiszen egyrészt a szárítókapacitásuk általában jóval kisebb, mint a mosókapacitásuk, másrészt a szárításhoz szükséges kondenzációhoz jelentős mennyiségű vizet használnak fel.Egy C/E energiaosztályú mosó-szárítógép esetén heti 4 használat – Eco programmal és a csökkentett áramárral számolva - havonta nagyjából 2600 forintot, vagyis évente hozzávetőleg 33 ezer forintot jelent majd a villanyszámlán. Ezen a költségen tovább lehet faragni, ha csak akkor működtetik a szárító funkciót, ha a szabadban – az időjárás miatt vagy megfelelő tér híján – nem lehet megoldani a ruhák teregetését.