Sikeresek voltunk abban, hogy tíz esztendő alatt egymillió új munkahelyet teremtettünk, úgy most száz új gyárat fogunk építeni, fognak építeni a beruházók a támogatásunkkal egy esztendő alatt – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség „Az Év Befektetője 2024” díjátadó ünnepségén. 

A külügyminiszter ezzel ismét megerősítette Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőn tett vállalását.

Igaz, egyelőre részletekkel Szijjártó Péter sem szolgált. 

Azt azonban elmondta, az egy év alatt felépülő száz új gyárhoz jó helyszínek kellenek, amelyeket a rugalmas városvezetők tudnak teremteni az ipari parkok fejlesztésével, szükség van a beszállítói hátország erősítésére, nem kell szembe állítani a külföldi tőke és a magyar beszállítók támogatását, illetve folyamatosan képezni kell a magyar munkaerőt, hogy vonzóak legyünk a külföldi beruházók számára. 

Szeretném én is aláhúzni, hogy a tavalyi esztendő a magyar gazdaságtörténet második legsikeresebb éve volt beruházásösztönzési szempontból

– fogalmazott Szijjártó Péter

Hozzátette: 2023 és 2024 két olyan év volt, amikor egymás után a magyar beruházásösztönzési rendszeren keresztül több mint 10 milliárd eurónyi, vagyis 4000 milliárd forintnyi beruházáson tudtak megállapodást kötni. Ráadásul ezek a magyar gazdaság számára a legmodernebb technológiát és a lehető legmagasabb hozzáadott értéket hozták el – sorolta a tárcavezető.

Elmondta, hogy a 2022-23-24-es években több mint 15 ezer új munkahelyet teremtő beruházássorozatról sikerült megállapodást kötni, miközben tavaly Európában 40 százalékkal csökkent a beruházások értéke, és 20 százalékkal kevesebb zöldmezős beruházást jelentettek be, mint korábban.

Beszélt a keleti nyitás sikeréről is. Szijjártó Péter közölte,

a tavalyi esztendőben lekötött összes beruházási érték fele kínai beruházásokhoz kapcsolódik,

és ha hozzáadjuk a két másik fontos keleti partnerünk, a Koreai Köztársaságból és a Japánból érkező beruházásokat, akkor ebből a három országból érkező beruházások az összes beruházási érték 80 százalékát jelentették Magyarország számára. 

Ugyanakkor darabban számolva Németországból és az Egyesült Államokból érkezett a legtöbb beruházás. 

Az áttörés éve kapcsán pedig arról beszélt a külügyminiszter, hogy az idei esztendőben a BMW és a CATL Debrecenben, illetve a BYD Szegeden megkezdi a sorozatgyártást, és nagy mértékben bővíti a kapacitásait a Lego és a Nestlé is. Van tehát megalapozottsága, hogy 2025 az áttörés esztendeje legyen – fogalmazott Szijjártó Péter. 

A külgazdasági és külügyminiszter szerint mostanra a hazai vállalatok is megérkeztek abba az erőpozícióba, hogy élni tudnak a nagy nemzetközi cégek számára felállított támogatási konstrukcióval: 2024-ben huszonhárom magyar cég 260 milliárd forintnyi összértékű beruházásának támogatásáról döntöttek.

Kína a legnagyobb

Kiemelkedő eredménnyel zárta a 2024-es esztendőt a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség, amelynek tevékenysége révén sorban a második éve törte át a tízmilliárd eurós álomhatárt a működőtőke-beáramlás Magyarországon, miközben történelmi csúcsot ért el a támogatott magyar tulajdonosi hátterű cégek száma is. A HIPA támogatásával egy év alatt 77 projekt elindításáról döntöttek a Magyarországnak bizalmat szavazó befektetők, ami csaknem 10,3 milliárd euró friss tőkét és 18.500 új munkahelyet jelent a hazai gazdaságnak. 

A 2024-es eredmények alapján a legtöbb külföldi projekt – tíz beruházás – Magyarország első gazdasági számú partnerétől, Németországból érkezett, a második helyen Kína és az Egyesült Államok áll holtversenyben, 7-7 befektetéssel.

A beruházási volumen alapján Kína áll az első helyen, az összesített érték mintegy 51 százalékának megfelelő 5,2 milliárd euróval. A második Dél-Korea 2,6 milliárd euróval. A keleti nyitás politikájának megvalósításában közreműködő partnerek – döntően ázsiai országok – együtt az összesített volumen 80 százalékát, 8,2 milliárd eurót kitevő részt vállaltak.

Joó István, a HIPA vezérigazgatója szintén kiemelte, hogy bár embert próbáló év volt 2024, ugyanakkor ismét sikerült átlépni a 10 milliárd eurós beruházási határt. Miközben észak-keleten háború, nyugaton pedig recesszió van, így minden magyarországi befektetés duplán ér. 

Kiemelte, az új gazdasági világrend megértéséhez versenyképes adórendszerre, kutatás-fejlesztésre, illetve keletre és nyugatra egyaránt tekintő diplomáciára van szükség.  

Szerinte nincs olyan helyzet, hogy ne lenne szükség beáramló működtőkére, új munkahelyekre, és mindig a legjobb termékekre van szükség a versenyképességhez. 

Joó István hozzátette, ezért is szükséges támogatni a hazai gyárakat, hiszen a nyugat-európai gyárak is megroppantak az elmúlt időszakban, ami arra példa, hogy semmit nem lehet biztosra venni. 

Leszögezte, a HIPA célja a 100 új gyár program, valamennyi munkatárs kész a kihívásra. 

Van egy új célkitűzés is: a Nemzeti Befektetési Ügynökség támogatásáért cserébe hazai bejegyzésű szabadalmakat kell keletkeztetni.

A HIPA „Év Befektetője 2024” díjazottjai

Az év beszállítója: Videoton Holding Zrt.
Az év ipari parkja: Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata/ Miskolc Holding Zrt.
Az év legnagyobb volumenű képzési programja: LG Magna e-Powertrain Hungary Kft.
Az év K+F beruházója: Diligent
Az év új beruházója: Bamo Technology Hungary Kft.
Az év állandó újrabefektetője: HELL ENERGY Magyarország Kft.
Befektetői életműdíj: Wanhua Chemical Vállalatcsoport