„A munkába járás költségeinek megtérítését szabályozó kormányrendelet – egyelőre – nem igazodott a home office új szabályozásához. Mindaddig, amíg ez így marad, a költségtérítés, különösen az adómentesen adható költségtérítés értelmezése nehézségekbe ütközhet a home office-ban dolgozó munkavállalók esetén” – hangsúlyozza Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere.
A munkába járás költségeinek megtérítése
A vonatkozó kormányrendelet alapján csak bizonyos esetekben adható a munkába járáshoz költségtérítés. A munkáltatónak eltérő mértékben kell megtérítenie az egyes típusú munkába járás költségeit A megfelelően adott költségtérítések adómentesek.
A munkáltató megtérítési kötelezettsége napi munkába járás esetén közösségi közlekedés használatánál: bérlet vagy menetjegy árának legalább 86 százaléka, de legfeljebb a teljes ár. Hazautazásnál (ami a munkahelyről hetente legfeljebb egyszer a lakóhelyre való utazást jelenti) a bérlet vagy menetjegy árának legalább 86 százaléka, de legfeljebb a teljes ár és legfeljebb havi 41 760 forint (ez az összeg az inflációt követi, évről évre nő). Saját gépkocsi használata esetén a munkáltató kilométerenként 15 forint költségtérítést ad.
Ettől függetlenül is (tehát például közigazgatási határon belül lakó munkavállalónak), illetve magasabb összegben is lehet adni költségtérítést, csak arra nem vonatkozik az adómentesség. A rendeletben foglalttól eltérően vagy az annál magasabb összegben adott költségtérítés ezért munkaviszonyból származó jövedelemként adózik.
A home office hatása a költségtérítésre
Fischer Ádám szerint a legnagyobb kérdés home office esetén, hogy mit tekintenek a munkavégzés helyének. Hiszen az adómentes költségtérítés csak a munkahely és a lakóhely közötti közlekedésre adható. A munkába járás támogatását szabályozó kormányrendeletet nem hozták összhangba a home office-ra vonatkozó új szabályokkal, így a határesetekben nagyon nehéz megítélni, hogyan is kellene értelmezni a rendeletet.
Ami biztos, hogy eltérően kezelendő a kizárólag, illetve részben otthonról dolgozó költségtérítése, és másképp értelmezhető a közösségi közlekedésre adott bérlet és a saját gépjárműre adott költségtérítés.
kizárólag otthonról dolgozó | részben otthonról, részben az irodában dolgozó | |
Napi munkába járás közigazgatási határon kívül közösségi közlekedéssel | Nem adható költségtérítés, hiszen nem az iroda a munkavégzés helye. Ugyanakkor, ha valamiért be kell menni az irodába, akkor a kiküldetésre vonatkozó szabályok alapján adható költségtérítés, hiszen ilyenkor a munkavégzés helye a munkavállaló otthona. | Adható költségtérítés! menetjegy megtérítése esetén értelemszerűen csak azokra a napokra adható költségtérítés, amikor az irodába be kellett menni; bérletre adott költségtérítés az adóhatóság megerősítése alapján teljes hónapra adható, a rendelet semmilyen arányosítási kötelezettséget nem ír elő. |
Napi munkába járás saját gépjárművel közigazgatási határon kívülről vagy közösségi közlekedéssel nem megközelíthető munkahelyre | Nem adható költségtérítés, hiszen nem az iroda a munkavégzés helye. Ugyanakkor, ha valamiért be kell menni az irodába, akkor a kiküldetésre vonatkozó szabályok alapján adható költségtérítés, hiszen ilyenkor a munkavégzés helye a munkavállaló otthona. | Az általános szabályok alapján az irodai munkában töltött napokra adható költségtérítés. |
Hazautazás | Ha a home office a munkavállaló lakóhelye, akkor a hazautazás nem értelmezhető. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a ’home office’ nem a munkavállaló lakóhelye, hanem például egy bérelt lakás. Ilyenkor az általános szabályok szerint lehet és kell költségtérítést adni. Itt is elmondható, hogy nincsen arányosítási kötelezettség a rendelet alapján. | Ha a home office a munkavállaló lakóhelye, akkor a hazautazás nem értelmezhető. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a ’home office’ nem a munkavállaló lakóhelye, hanem például egy bérelt lakás. Ilyenkor az általános szabályok szerint lehet és kell költségtérítést adni. Itt is elmondható, hogy nincsen arányosítási kötelezettség a rendelet alapján. |
Forrás: Niveus Consulting Group |