A téli szezon előtt mintegy 20 ezer dolgozó hiányzik az idegenforgalmi ágazatból – írja a Local.com az Osztrák Kereskedelmi Kamara turisztikai részlegének képviselőjére hivatkozva. Ennek alapján akár tovább is nőhet az Ausztriában dolgozó magyarok száma, amely a nyáron 100 ezer fölé emelkedett és a leggyorsabb bővülést mutatta a vendégmunkásokat adó országok között.
„Ez a jelenség szinte minden iparágat érint, de különösen a turizmust, mert az iparág már a pandémia előtt is gyorsabban nőtt, mint a rendelkezésre álló munkaerő száma. A helyzetet csak súlyosbította, hogy sok alkalmazott más iparágakhoz vándorolt a koronazárlat alatt, és a tanulókat nem tudták megfelelően kiképezni” – mondta a szervezet szóvivője.
A munkaerőhiány az országot egyenlőtlenül érinti; a síterepek, amelyek csak az év egy részében tartanak nyitva, sokkal nagyobb valószínűséggel támaszkodnak idénymunkásokra, mint a városi turisztikai vállalkozások.
Thomas Geiger, a Tiroli Kereskedelmi Kamara munkatársa a Localnak azt mondta, hogy a járvány előtt Tirolban csúcsidőben akár 60 000 alkalmazottat foglalkoztattak a szálloda- és vendéglátóiparban, akik közül 40 000 „tisztán idénymunkásnak” minősül.
Jelenleg még körülbelül 7500 betöltetlen állás van [a vendéglátóiparban], körülbelül 5000 szakember és 2500 segédmunkás
– mondta Geiger. „A szezon elején sok ilyen pozíció továbbra is betöltetlen lesz, és egyes cégeknek korlátozniuk kell kínálatukat. A zárt szállodai éttermek vagy a félpanziós ellátásról a csak reggelit kínáló ajánlatra váltás csak néhány példa a már ismert túlélési megoldások közül.”
Az idénymunkásoknak természetesen meg kell felelniük az osztrák járványügyi előírásoknak. Például az úgynevezett éjszakai gasztronómiában – ezt a kifejezést Ausztriában a klubokra, bárokra és késő esti étkezésekre használják – a dolgozóknak 3G vagy 2,5G igazolással kell rendelkezniük, ami oltást, gyógyulást vagy negatív PCR-tesztet jelent.
De Ausztria 3G rendszere csak azokat az oltóanyagokat ismeri el, amelyeket az EU – illetve az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) -jóváhagyott. Ez problémát jelent néhány olyan országban, ahonnan jellemzően sok idénymunkás érkezik. A szomszédos Magyarországon például széles körben használták a Szputnyik V orosz vakcinát, de ezt Ausztriában még nem ismerik el. Az ausztriai idegenforgalmi munkaadók már jó ideje megoldást sürgetnek a helyzetre, hiszen e nélkül komolyan veszélybe kerülhet a téli turista szezon.
A vendéglátásban dolgozók már most is ingyenesen vehetik igénybe a rendszeres PCR-teszteket a Safe Hospitality elnevezésű országos kezdeményezés keretében, amelyet nemrégiben a téli turisztikai szezonra vonatkozóan bővítettek ki. A tesztek jelenleg 90 napig érvényes 3G igazolásként „működhetnek” a Covid-19 elleni antitesteket mutató eredmény után.
Egy másik lehetőség, hogy azok a munkavállalók, akik az EMA jóváhagyása nélküli vakcinát kaptak, egy jóváhagyott vakcina emlékeztető oltását kaphatják, hogy hozzáférhessenek az osztrák Green Pass-hoz. Vorarlbergben például a Johnson & Johnson vakcinájában bíznak – írja az orf.at helyi mutációja Christian Gantner államtanácsosra hivatkozva. A tartományban mobil oltási csapatok oltják a régió összes idénymunkását. Gantner úgy véli, ez megoldás lehet az EMA által el nem ismert vakcinákkal oltott idénymunkások és alkalmazóik számára.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Földbe állnak az amerikai légitársaságok Trump tarifapolitikája miatt

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Durván bezuhant Trump népszerűsége

422 km: Volt, aki kétszer is körbefutotta a Balatont egy hétvége alatt

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Trump első száz napjának mérlege: az USA elnöke megdönti az eddigi világrendet

A cápák nem vérszomjas gyilkosok – egy új kutatás megcáfolja, amit eddig hittünk
