Magyarország töredezett liberális ellenzéki erői egyre közelebb kerülnek ahhoz a szövetséghez, amelynek célja a konzervatív Orbán Viktor miniszterelnök legyőzése a következő választásokon - írja a Wall Street Journal (WSJ). Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a lapnak adott interjújában kifejti: nincs ellentét a szövetség lehetséges tagjai között abban, hogy vissza kell alakítani a populista kormány kezdeményezésére elfogadott alkotmányos változtatásokat és barátságosabb politikát kell folytatni a külföldi befektetőkkel szemben.
A következő kormány legfőbb feladata a törvény uralmának helyreállítása, a szocialisták emellett a recesszió legyűrésével fenntartható növekedési pályára állítanák a gazdaságot. A pártelnök múlt heti washingtoni látogatásán megfogadta, hogy a szocialisták gyorsan és határozottan helyreállítanák a magyar gazdaság iránti nemzetközi bizalmat.
Egyedül nem megy
Az ellenzék jövő évi választási esélyeinek javítása céljából Mesterházy keresi az összefogás lehetőségét a korábbi szakértői kormányt vezető Bajnai Gordonnal, aki éppen saját pártját, az Együtt 2014-et építi, és más "demokratikus" ellenzéki csoportokkal - fogalmaz a WSJ. Most úgy látom, hogy majdnem 100 százalék az esélye a szövetség megkötésének az E-2014-gyel fogalmazott Mesterházy.
Az Együtt a WSJ megkeresésére e-mailben úgy fogalmazott, hogy sok kérdésben sikerült közös nevezőre jutniuk az, de néhány részletkérdést még ki kell dolgozni. Elemzők szerint Mesterházy és Bajnai együttműködése alapvető fontosságú az ellenzék sikeréhez. Az Együtt 2014 nemzetibb, centristább alternatívát fog kínálni a kiábrándult Fidesz-szavazóknak, amire a szocialisták önmagukban képtelenek lennének - mondja Mujtaba Rahman, a New York-i Eurasia Group szakértője.
IMF helyett ERM-2
A szocialisták szerint a külföldi tulajdonú vállalatok elleni háborút be kell fejezni. Az embereket nem érdeki, ki a tulajdonosa annak a cégnek, amelynél dolgoznak. Az akarják, hogy legyen állásuk és biztosak lehessenek abban, hogy tisztességes fizetést kapnak a munkájukért - fejtegette az MSZP elnöke. Szerinte ahelyett, hogy Magyarország az IMF-hez fordulna új biztonsági hálóért, más módszert kellene keresni a befektetői bizalom visszanyerésére, a stabilitás helyreállítására és a kormány politikájának kiszámíthatóbbá tételére.
Az egyik lehetőség az lenne, ha Magyarország 2015. január 1-jén belépne az ERM-2 árfolyam-mechanizmusba, amely az euró későbbi bevezetésének feltétele. Az eurózóna előszobájának tekintett rendszer legfontosabb eleme, hogy egy az eurózóna pénzügyminiszterei és jegybankelnökei, illetve a jelentkező ország pénzügyi vezetői megállapodnak egy valutaárfolyam-centrumban, amelytől maximum plusz-mínusz 15 százalékkal térhet el a belépő állam devizájának árfolyama. Erről piaci beavatkozásokkal gondoskodnak, a rendszer fenntartásának fő ellenőre az Európai Központi Bank.
Mesterházy szerint az ERM-2 a vele járó kiszámíthatósággal és hitelességgel többet hozna Magyarországnak, mint amekkora áldozatot kellene vállalni a rendszer követelményeinek teljesítésével. Az euró bevezetése más kérdés, az külön politikai döntést igényel. Ha teljesítenénk is az eurózóna-tagság feltételeit, rugalmasan kellene kezelni a belépést. Ez attól függ, milyen állapotban lenne az övezet arra az időszakra.