Augusztus elsejétől tovább folytatódik az "Újra tanulok" elnevezésű kormányzati program, melynek keretében a magyar felnőtt lakosság ingyenes képzéseken vehet részt. Az elképzelés szerint a tanfolyamok segítségével olyan új képességet, vagy végzettséget szerezhetnek az abban résztvevők, amely valós munkaerő-piaci igényre épül, így segítve őket, hogy később tartósan el tudjanak helyezkedni a munkaerőpiacon, illetve ezáltal növelnék a felnőtt lakosság képzettségi színvonalát és tanulási kedvét is.
Ennek megfelelően a program során előnyt élveznek az alacsony iskolai végzettségű, szakképzetlen felnőttek, de azok is, akik elavult szakképzettséggel rendelkeznek, ahogy kiemelt figyelmet fordítanak a hátrányos helyzetben lévő társadalmi rétegek pl. a fogyatékkal élők, nők, romák, valamint a leghátrányosabb térségekben élőkre is.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal tájékoztatása szerint a programban azok a tankötelezettségüket teljesített, de öregségi nyugdíjkorhatárt el nem ért felnőttek vehetnek részt, akik munkaviszonyban állnak, közfoglalkoztatottak, vagy nyilvántartott álláskeresők. Annak, aki részt akar venni a programban, a lakóhelye, tartózkodási helye szerinti illetékes munkaügyi kirendeltségére kell benyújtania az igényét, melyről 30 napon belül döntenek az illetékesek.
A program egyébként 2012 áprilisában indult és a 2015-ös lezárásig összesen valamivel több mint 44 milliárd forintot költ rá az állam uniós pénzből.
A mentőápolótól a jogosítványig
Azt, hogy milyen képzésekre lehet jelentkezni, megyénként eltérő. Bács-Kiskun megyében például betegkísérő, fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő, földmunka-, rakodó és szállítógép kezelő, illetve útépítő- és karbantartógép kezelő képzéseket indítanak - általánosságban elmondható egyébként, hogy ezek azok a képzések, melyek a legtöbb megyében elérhetőek.
Baranyában akár D kategóriás jogosítványt is szerezhetünk a program segítségével, míg Békésben CNC-forgácsolóból lehet hiány, ilyen képzést indít ugyanis a helyi munkaügyi központ. Csongrád megyében akár géplakatosnak is lehet jelentkezni, Fejérben többek közt útfenntartónak, vagy közútkezelőnek, míg Szabolcs megyében ápolónak. Vas megyében motorfűrész-kezelő képzésre is várják a jelentkezőket, míg Zalában többek közt bútorkárpitosnak lehet betanulni.
Vannak képzések a fővárosban is, itt ugyanazokra képzésekre lehet jelentkezni, mint Bács-Kiskunban, de ezen kívül indítanak még mentőápoló képzést is, Pest megyében pedig akár C kategóriás jogosítványt is szerezhetünk az uniós támogatásoknak köszönhetően.
Amennyiben szívesen böngészne a képzések között, úgy kattintson!