Az IMF szakértői szerint a 2022-es 4,9 százalékos növekedésről idén mindössze 0,5 százalékkal bővülhet a magyar GDP. 2024-re már 3,2 százalékos bővülésre számít a Valutaalap. A friss értékelésben kiemelték, hogy a gazdasági egyensúlytalanságok növekedtek az utóbbi időszakban, a növekedés már a jelenlegi előrejelzés szerint is lassul, és számottevő kockázatok vannak, melyek még akár jelentősen ronthatják is a kilátásokat – számolt be róla a Portfolio.
Az IMF kiemeli, hogy a 2021-2022 fordulóján látott laza fiskális politika (költségvetési kiköltekezés) mellett több sokk is érte a magyar gazdaságot, amelyek az inflációt élénkítették és a folyó fizetési mérleg egyenlegét jelentősen rontották. Az ország devizatartalékai továbbra is megfelelőek az elemzés szerint. A külső finanszírozási körülmények is számottevően javulhatnak, a folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 8,1 százalékáról 4,6-ra csökkenhet. A következő kockázatok viszont fennállnak:
- az uniós források sorsa,
- a gyengébb külső kereslet,
- a vártnál magasabb nyersanyagárak,
- a magasabb globális finanszírozási költségek,
- a tartósan magas infláció vagy
- az esetleges földgázhiány.
Kulcsfontosságú a szigorú gazdaságpolitika megőrzése
Az IMF a folyamatos gazdaságpolitikai szigorítására ösztökél annak érdekében, hogy a sérülékenységünk csökkenjen. A szigorú gazdaságpolitikai mixnek a fenntartása a jövőben is kulcsfontosságú lesz, hogy az inflációt a jegybanki cél környékére szoríthassák le, csökkenjen a költségvetés hiánya és a folyó fizetési mérleg deficitje, illetve mérséklődjön a GDP-arányos államadósság. Célzott támogatásra lesz szükség, hogy a háztartások átvészeljék a megélhetési költségek drasztikus emelkedését.
A Valutaalap szerint fontos lett volna az eredetileg tervezett 3,5 százalékos költségvetési hiánycélhoz ragaszkodni ahelyett, hogy tavaly év végén ezt 3,9 százalékra emelték. Az IMF úgy látja, hogy az Orbán-kabinet túl korán használta fel azt a mozgásteret, amit az esetleges kockázatok kivédésére kellett volna fenntartania.
A pénzügyi szervezet szerint a kamattámogatott hiteleket ki kellene vezetni, azok ugyanis szembe mennek a jegybanki törekvésekkel. Az IMF úgy látja, a magyar bankok tőkeellátottsága megfelelő, ugyanakkor a kihívásoktól terhelt gazdasági környezetben továbbra is alapvető fontosságú a szigorú felügyeleti ellenőrzés fenntartása.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Grönlandot elözönlik az amerikaiak, a tettrekészek Párizsban gyülekeztek

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Nem áprilisi tréfa: országjárásra indul a Fidesz és a KDNP

Újabb erős földrengés: Tonga térségében szökőárriadót rendeltek el

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni
