A péntek reggeli publikáció szerint októberben 9,9 százalék volt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által mért éves infláció. Az adat ismeretében már szinte teljesen pontos közelítéssel kiszámítható, hogy egész évre mekkora átlagos drágulást láthatunk majd, ez pedig az inflációkövető állampapírok vásárlói számára is kiemelten hasznos információ – írja a Bankmonitor.
Jelen pillanatban egyértelműen a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) tekinthető a legkedveltebb lakossági államkötvénynek: már több mint 6,5 milliárd forintot tartanak ebben a befektetők. Az inflációkövető állampapír az előző naptári év átlagos inflációját veszi „kamatbázisul”, és azon felül fizet még némi kamatprémiumot.
A Bankmonitor elemzői szerint a következő, január 21-én kezdődő kamatperiódus szempontjából kulcsfontosságú adat lesz az idei átlagos infláció, hiszen ez képezi majd a most elérhető (illetve minden korábban kibocsátott) Prémium Magyar Állampapír kamatbázisát. Az első tíz havi tényadat alapján, illetve a jegybanki prognózisok elfogadásával meglehetősen jól megbecsülhető, hogy mennyi lesz az egész éves átlagos drágulás.
Attól függően, hogy a novemberi és decemberi adatok mennyire alakulnak kedvezően, már szinte biztosra vehetjük, hogy idén vagy 17,9 százalék, vagy 17,8 százalék lesz az egy tizedesjegyre kerekített átlagos drágulás.
Az elmúlt egy évben körülbelül 13,3 százalék hozamra tehettek szert a PMÁP vásárlói, ez pedig jelentősen meghaladja az időközben tapasztalt 9,9 százalékos inflációt, vagyis reálhozam keletkezett – teszi hozzá a Bankmonitor.
Felhívják a figyelmet: a legnagyobb reálhozamot termelő év azonban még előttünk van. Jövőre a kormány 6 százalékos, a jegybank 4-6 százalék közti drágulásra számít, miközben az aktuálisan elérhető inflációkövető állampapír az év nagy részében feltehetően 18,05 vagy 18,15 százalékos kamatot fog termelni. A kettő eredőjeként megkapjuk, hogy a PMÁP vásárlásával jó eséllyel kétszámjegyű reálkamatot is zsebre tehetnek majd a befektetők.