A múlt hét bővelkedett a nemzetközi és hazai makrogazdasági eseményekben, sok új adat érkezett. A világ leginkább az Európai Központi Bank kamatdöntésére figyelt, noha nem volt tényleges tét: fel sem merült, hogy megkezdje az intézmény a kamatcsökkentési ciklust. Az elemzők és a befektetők az emelkedő részvényárfolyamok bűvöletében figyelmen kívül hagyják a jegybanki jelzéseket, márpedig a legvalószínűbb továbbra is az, hogy nyáron lesz csak kamatvágás az eurózónában.

Lengyelország, Egyesült Államok

A lengyel jegybank is döntött a héten és változatlanul, 5,75 százalékon hagyta az alapkamatot. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várható monetáris politikai lépéseire hatással lehet a héten megjelent amerikai foglalkoztatási adat: ezúttal 3,9 százalékra nőtt a munkanélküliség, kevéssé feszes a munkaerőpiac. Így kisebb lehet a bérnyomás, februárban éves szinten 4,3 százalék volt a béremelkedés, de havi szinten, januárhoz képest már csak 0,1 százalék. Így mérséklődhet egy inflációnövelő tényező, ami a Fedet megnyugtathatja, így lassan ott is érlelődhet az első kamatvágás.

Itthon adatözön volt

A hazai makrogazdasági adatok közül a februári inflációs adat a januárihoz hasonlóan igen kedvező volt, azonban az ipari termelés és a belső fogyasztás a KSH adatai szerint a tavalyi negyedig negyedévben még nem talált magára, igaz, ezt nem is lehetett még várni. Mindkét tétel esetében az idei évre várható a fellendülés, hisz időbe telik, amíg a reálbérek ledolgozzák a korábbi jelentős visszaesést, és a lakosság újra bátrabban mer költekezni.

A költségvetés februári hiánya egyenesen ijesztő volt, jóllehet ennek konkrét okai voltak, mivel a hónap során jelentkezett több óriási kifizetési tétel: a 13. havi nyugdíj, a tavalyi áfa-visszatérítések és a lakossági inflációkövető állampapírok jó részének kamatfizetése. 

Ismert adat finomítása

Ezen a héten kevesebb adat fog érkezni: szerdán teszi közzé a KSH második becslése alapján a januári ipari termelés adatait. Az első becslés szerint januárban az ipari termelés volumene 3,6 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Tavaly decemberhez mérten az ipari kibocsátás 1,1 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint.

Építőipar

Csütörtökön közli a statisztikai hivatal az építőipar januári adatait. Tavaly decemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése a novemberinél 5,1 százalékkal nagyobb volt decemberben. Tavaly a teljes évben az építőipar termelése 5,0 százalékkal volt a 2022. évinél.