Az ING Bank frissen közzétett 2025-re vonatkozó elemzése elég borús képet fest az inflációval és az euróárfolyammal kapcsolatban. A nemzetközi összevetés még a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jóslatánál is nehezebb időket vetít a magyar elé.
Az MNB legfrissebb kimutatása szerint ugyanis
a legjobb esetben 3,3, míg legrosszabb esetben 4,1 százalékos lehet az infláció.
Az ING Bank átlagos inflációra vonatkozó jelenlegi előrejelzése viszont 4,2 százalék. Mindezt úgy, hogy az elemzők szerint a közeljövő inflációs képe pozitív. Amit kiemelnek, azok az adó- és jövedékiadó-változások, amelyek az év elején alaposan meghatározhatják az árképzést, főleg az üzemanyag drágulásán keresztül. Kockázatként emelték még ki a forint instabilitását, illetve a várható erős bérnövekedést.
Bár az euró-forint a 408-410-es sávban mutatta a stabilitás némi jelét, a Fed tegnapi döntése egyértelműen negatív hírként csapódott le a magyar fizetőeszköz és az MNB számára is. Mindazonáltal 410-413-as sávban várják az év végi árfolyamot.
A forint nem menekülhet a Trump-hatás elől sem. Az amerikai választások óta ugyanis az euró-forint árfolyamot az euró-dollár árfolyam és a piac Donald Trump elnökségéről alkotott véleménye rángatja.
Összességében arra jutottak, hogy a forint továbbra is törékeny marad, és 2025 sem sok változást sugall ebből a szempontból. Az ING előrejelzése szerint 2025 első negyedévében újabb mélypont várható az euró-dollár árfolyam történetében. Érdekes, hogy az elemzők szerint az új jegybankelnök, Varga Mihály további nyomást gyakorolhat a forintra.
Emlékezetes, a pénzügyminiszter a parlamenti jegybankelnök-jelölti meghallgatásán nem tudott olyan konkrét euró-forint árfolyamot meghatározni, amely segíti majd a magyar gazdaságot jövőre. Mindenesetre az ING Bank elemzői arra számítanak, hogy a magyar fizetőeszközre nehezedő nyomás az új évvel visszatér, és a forintot a 420 euró-forint árfolyam irányába látjuk elmozdulni 2025 első negyedévében.
Meddig marad a forint?
Varga Mihály azzal viszont alaposan meglepte a közvéleményt, hogy az euró magyarországi bevezetése mellett egész komoly kortes beszédet mondott el a parlament Gazdasági bizottsága előtt.
Bár az Európai Unióhoz való csatlakozásunkkal valóban vállaltuk, hogy egyszer bevezetjük a közös fizetőeszközt is, érdekessége ennek a vállalásnak, hogy semmilyen határidőt nem szab a belépő államoknak
– reagált Sebestyén Géza közgazdász az Economx ezermilliárdos kérdésére, miszerint mikor cseréljük le hazánkban a forintot euróra.
Konkrét dátumot most nehéz lenne mondani, minden bizonnyal nem 2025-ben lesz Magyarország eurozóna-tag, de véleményem szerint 2035 már akár reális cél is lehet
– hangsúlyozta a szakértő.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!