A sportos életmód, a rendszeres mozgás alól az anyagiak nem jelenthetnek kifogást. Hiszen csak ránk várnak Budapest hívogatóbbnál-hívogatóbb szabadtéri futópályái, amelyeket kezelésbe vettek, azaz tisztességesen kiépítettek a helyi önkormányzatok. Ezeket most mind egy csokorba gyűjtötte a Napi.hu, hogy városszerte hol érdemes gyűrni a kilométereket.
Ha pedig beborulna, vagy az ízületeink már sírnak a futástól, a mindent is kímélő kiváló ciklikus aerob cardio mozgásforma, vagyis az úszás is remek lehetőség a városlakók számára. Például ahhoz képest, hogy az első, 2017-es budapesti vizes világbajnokság előtt folyamatosan borzolta a kedélyeket, ahogy elszáll a Duna Aréna végül majdnem 50 milliárdosra nőtt összeberuházási költsége, ma már ezer forintért úszhat benne egy jót bárki, aki szeretne.
Mind az úszás, mind a futás, akár kiegészítve egy alapos pumpálással a szabadtéri kondiparkok sokaságában, fel tud készíteni az olyan önbizalomnövelő tavaszi erőpróbákra, mint például a Budapest 150 félmaraton, amely csak egy az Aktív Budapest ingyenes, vagy szinte ingyenes közösségi sportprogramjai közül.
A top kiépített dedikált budapesti futópályák:
- Az egykori tájfutólegendáról, Monspart Saroltáról elnevezett margitszigeti futópálya, ahol egy körrel már le is tudtunk egy nyolcadmaratont a Duna közelében a város szívében, miközben egyik oldalon a pesti, a másik oldalon pedig a budai panorámában gyönyörködhetünk, (feltéve, ha erre még marad energiánk).
- A városligeti futókör, amelynek 2 kilométeres kiépített nyomvonaláról gyakorlatilag le is térhetünk, ha úgy tartja kedvünk, és más útvonalakat is felfedezhetünk a félig már ligetprojektesített Városligetben. Ezen túl számos más sportolási lehetőséget is kínál a Városliget a pingpong pályától a kosár-és futballpályán át a szabadtéri kondiparkig.
- Az 585 m hosszú városmajori futópálya, amit az országos atlétika bajnok Koós Erik 2014-ben 1:36.85 perces pályacsúccsal futott le: lehet próbálkozni, és a mester idejét megdönteni!
- Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester ezt követően a Normafa futópályát is kezelésbe vette, így jelenleg is a Normafától egészen a János-hegyi Erzsébet-kilátóig húzódik Magyarország egyik legszebb környezetében lévő gumiborítású futópályája, amely teljesen hosszában 2040 méter, és mivel a pálya 150 centi széles, elvileg mindkét irányban kényelmesen lehet futni rajta a tiszta erdei levegőt harapva, és még a sötétedés utáni órákban is ki van világítva.
- És ha már az atlétákat emlegettük: a MOM Parkhoz közeli Gesztenyés kert futópályájáról még Baji Balázs világbajnoki bronzérmes és Európa-bajnoki ezüstérmes gátfutó is elégedetten nyilatkozott.
- Óbudán a lakók bevonásával, valódi közösségi tervezés után megújult Holdudvar lakóparkot a főváros egyik kis lakótelepi gyöngyszemévé varázsolták 450 méteres kiépített futókörrel, street workout pályával, hatalmas játszótérrel, beépített csúszdaparkkal, utcabútorokkal, pingpongasztalokkal és kutyafuttatókkal.
- Budapest edzőtermekkel leggazdagabban ellátott környékéről az ehhez méltó futópálya sem maradhatott el: a 2014-ben megújult Bikás park körülbelül 800 méter hosszú rekortán futóköre azért is vonzó sportolási lehetőség, mert a futóedzést közvetlenül ki lehet egészíteni egy alapos gyúrással a szomszédos szabadtéri kondipályán.
- A környéken a Feneketlen tó körüli futópálya a maga 540 méterével igazán egyedi környezetben biztosítja a kardióedzést.
- A Ferenc téri futókör ugyan alig 400 méter, nem elhanyagolható szempont, hogy az utca végén már a 4-es 6-os villamos robog, és szintén a közelben dübörög az Üllői, itt azonban biztonságos, védett, csendes, egyben hangulatos környezetben van lehetősége a városlakóknak egy könnyed átmozgató futásra.
- A csepeli Rákóczi Kert a maga nemében egy egyedülálló műintézmény, ahol minden generációra gondoltak, ugyanis itt 25 ezer négyzetméteren modern játszótér, kisautópálya, kétszintes vár és kondipark is várja a látogatókat. A Rákóczi Kertben egy 500 méteres futópálya is épült, amelyet reggel 5-től este 10-ig használhatunk, miközben a csepeli multifunkcionális sportpályán kézilabdázni, focizni, kosarazni és gyúrni is lehet. Ugyanitt, Csepelen, ha megkívánnánk a Duna-partot és a természet közelségét, a Kolonics György sétány bő öt kilométeres kavicsos útján is futhatunk.
+ 1. Pünkösdfürdői szuperpark a Duna-parton
Egy kellemes Római parti futás után, ami önmagában 12 kilométer, a kocogás következő állomása a pünkösdfürdői Duna-part lehet, ahol közvetlenül a folyó mellett róhatjuk a gáton a kilométereket. Itt a 2 hektáros Pünkösdfürdő Park már egy éve nyitva áll a látogatók előtt.
Az óbudai közparkban, amely közel másfél kilométer hosszan húzódik a Duna partján, szintén ott a kreatív játszótér, a szabadtéri kondipark, a kosár-és a futballpálya és ezen kívül minden más, amire vágyik a test.
Még néhány szuper futópálya és futóterep Budapestről a teljesség igénye nélkül:
- a Népsziget, ahol most még nem esznek meg a szúnyogok;
- a Kamaraerdő, ahol máris kipróbálhatunk egy egyszerűbb és rövidebb terepfutó útvonalat;
- a Kopaszi-gát, ahol megcsodálhatjuk, hogyan épül a város és meredezik az égbe Budapest új éke, a MOL torony;
- az újpestiek és a káposztásmegyeriek kedvelt kirándulóhelye, a Farkaserdő;
- aki pedig szívesen kettéharapná a vasat, simán tehet pár kört a Gellért hegyen, és felszaladhat például a Citadellára;
- a Hármashatár-hegyen egy jó Guckler-körnél már csak kettő jobb, ahol különösebb szintkülönbség nélkül élvezhetjük a város felett a hamisítatlan hegyi terepet, és szinte Szentendréig a teljes budapesti panorámát;
- ugyanitt az úgynevezett, kis híján félmaratoni Balboa-körbe is belevárhatunk, amikor a Fenyőgyöngyétől indulva a Határ-nyergen, a Nyéki-hegyen és a Szépjuhásznén keresztül érjük el a János-hegyet, majd fordulunk vissza.
Már ezer forintért megkapjuk Milák Kristóf pályáját
A futással ellentétben az úszás már nem ingyenes, ugyanakkor Budapesten bőven találunk szabad vízfelületet már 2000 forint alatt vagy 200 forint környékén. Ugyanakkor a nyugdíjasok és a diákok még ennél is olcsóbban csillogtathatják meg pillangó-hát-mell- és gyorsúszó tudásukat.
Kezdjük is a legolcsóbbal, az úszás szentélyével, a budapesti Duna Arénával, amely már kétszer adott méltó helyszínt vizes világbajnokságnak. Itt a versenyektől és az egyéb sportrendezvényektől, illetve a versenysportolói edzésektől függően alakulnak a pályafoglaltságok, ám a legtöbbször már ezer forintért szabadon úszhat a lakosság a hétvégén reggeltől estig, a hétköznapokon pedig 10 és 14.45. között a két 25 méteres, valamint az 50 méteres versenymedencében: utóbbiban mi is pont ott tempózhatunk, ahol az olyan nagyságok edzenek, mint Milák Kristóf vagy Kapás Boglárka, vagy korábban a jövő héten nagy bejelentésre készülő Hosszú Katinka.
Ha ehhez még hozzácsapunk 1300 forintot, akkor a szaunákat is igénybe vehetjük a Duna Arénában. A diákok és a nyugdíjasok pedig már 650 forintért úszhatnak a Duna Aréna olimpiai medencéiben.
A Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, Magyarország első fedett uszodája szintén ad lehetőséget a lakossági úszóknak: a felnőtt jegy itt 2200 forint, a nyugdíjas belépő 1400 forint.
A VIII. kerületi Ludovika Aréna és Uszoda hasonló árakkal dolgozik: a 8 sávos, 25 méteres medencében a felnőttek 2000 forintért, a nyugdíjasok és a diákok 1600 forintért tempózhatnak.
A Tüskecsarnok és Uszodakomplexum 2017 őszén nyitotta meg kapuit a nem profi sportolók számára a XI. kerületben: a sportlétesítmény 1400 forintért kínálja a felnőtt belépőt, 1100 forintért pedig a nyugdíjas és a diákjegyet.
Az újpesti Halassy Uszodában 2500 forint a felnőtt jegy, a diák és a nyugdíjas 1700, a szaunás jegy 3400 forint.
Ingyen sportolás az Aktív Budapesttel
Érdemes figyelni az Aktív Budapest weboldalát és közösségi csatornáit, ugyanis a főváros önkormányzata itt szokta közzétenni, hogy épp milyen aktuális és ingyenes programok várják a látogatókat, nem csak Budapestről. Korábban például szerveztek rendhagyó curling órát a Városligeti Műjégpályán vagy szintén nem mindennapi SUP jógát.
Várhatóan tavasszal is bőven lesznek Aktív Budapest sportprogramok, a következő, amire már biztosan lehet jelentkezni, az az április végi Budapest 150 félmaraton: ezt Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójának apropóján rendezik meg, ráadásul jótékony céllal.
Mivel a sportrendezvény a mentális egészség fontosságára hívja fel a figyelmet, a 3 ezer forintos nevezési díjakból összejövő összeget teljes egészében olyan szervezeteknek ajánlják fel, akik a mentális egészség megőrzésével, továbbá a fogyatékkal élők sportjával foglalkoznak.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!